1 DÍL - PŘÍPRAVA NA TĚHOTENSTVÍ

  • Detoxikace organismu nejen po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce.
  • Hormonální vyladění a podpora organismu, tělesná příprava - cvičení podle metody L.Mojžíšové,
  • Psychofyzická kondice, stres, workoholismus, hyperaktivita, nadváha, nedostatek pohybu.
  • Lze ovlivnit pohlaví?
  • Sledování ovulace.
     

Žijeme v době, která nám velmi mnoho dává, umožňuje dříve nevídané a nemyslitelné věci, naplňuje nás rozmanitostí a nepřeberným množstvím příležitostí, současně nás však i konfrontuje se vším, co se v posledních desetiletích vymklo kontrole, pořádku a obecně uznávaným hodnotám.

Důsledkem toho, se současné zdevastované životní prostředí, ruku v ruce s neutěšenými společenskými vlivy, promítá do našich životů, zdraví, vztahů, práce, a v neposlední řadě bohužel i do ženské a mužské plodnosti.

 

Posouvá se notně i věková hranice obou partnerů, optimální věk pro reprodukci je u ženy mezi 20 – 25 lety a u muže do 35 let. Dnes se první dítě ženám rodí nejčastěji v jejich 27 – 30 letech. Čím vyšší věk partnerky, tím větší předpoklad, že hormonální systém ovlivňující ovulaci, bude nepravidelnější a nestabilnější. Ženám nad 35 let je tudíž věnována intenzivnější péče a pozornost.

 

Ženy, které od 16 let nepřetržitě užívaly antikoncepci, by měly velmi svědomitě a důsledně udělat vše pro to, aby se pokusily svůj organismus očistit a po vysazení antikoncepce věnovat alespoň půl roku komplexní detoxikaci.

 

Přibližně 20% párů, má nějaké, často nespecifické potíže s otěhotněním, přičemž podíl mužské neplodnosti mílovými kroky dohání ženskou.

Tak zvaná funkční sterilita je terminus tecnicus označující nediagnostikovatelné problémy, díky nimž se nešťastná dvojice nemůže dočkat potomka. Ze zdravotního hlediska je pár naprosto v pořádku, ale 6 měsíců intenzivní snahy otěhotnět nenese žádné ovoce.

 

U obou pohlaví hraje často velkou roli intoxikace organismu, způsobená již zmíněnými vlivy znečištěného životního prostředí, konzumací průmyslově připravovaných potravin, geneticky a chemicky ošetřovaných plodin. Velmi pozvolnou, přesto nezanedbatelnou intoxikaci našemu organismu způsobuje i běžná pitná voda, která není z čističek, dokonale zbavena všech škodlivých látek, těžkých kovů, včetně hormonů, které se dostávají do vodního koloběhu z moči milionů žen pravidelně užívajících antikoncepci i výkalů hospodářských zvířat dopovaných množstvím hormonů, antibiotik, růstových stimulantů, které se dostávají do spodních vod.

Znečištěný vzduch, elektromagnetismus, i neměřitelné množství radioaktivního záření a další fyzikální úkazy a zdroje jsou též příčinou zanášení organismu, který tyto látky jen těžce metabolizuje a složitě se jich zbavuje. Důsledkem toho může dojít k různým zdravotním potížím plodu i narozeného dítěte. Nejmarkantnějším ukazatelem tohoto faktu je obrovský nárůst chorob imunitního systém.

 

Řešením je nepochybně včasný výběr, (tzn. minimálně půl roku před plánovaným těhotenstvím), detoxikační kůry, řízené a odborně vedené, či jen vlastní cestou a způsobem zvolené.

Chovejte se proaktivně a s vědomím, že předcházíte možným zdravotním problémům svého budoucího miminka, zároveň pravděpodobně uspíšíte i čekání na jeho příchod.

S detoxikací vám dnes pomohou četná specializovaná zařázení, alternativní léčitelé, bylinky, homeopatie, tradiční čínská medicína, ale i doporučené preparáty z mladého ječmene, nebo mořských řas.

 

Ať již vědomě, nebo podprahově prožívaný stres, napětí a uspěchanost plynoucí z nepřiměřených pracovních povinností, konfliktní vztahy, absence relaxace, neurotické až depresivní stavy se obrovskou měrou podílí na stresové intoxikaci. Mladý a zdravý organismu se dokáže s mnoha situacemi vypořádat, jeho regenerační a revitalizační schopnosti se však oslabují mírou vlivů a dobou jejich trvání.

U ženy i muže se podepisuje na zhoršení pravděpodobnosti zplodit dítě i fyzická kondice, každodenní stereotypní pohybový vzorec jednotlivce, tělesná váha, či spíše častá nadváha (viz BMI – splňuje-li očekávání), nebo naopak jednostranné či přehnané fyzické zatížení, ať již sportem, nebo prací. Všeho s mírou!

Nezbytně musíte nalézt protipól vašemu nepřiměřenému vypětí, naučte se relaxovat, naordinujte si procházky v přírodě, zkuste jógu, meditační cvičení, muzikoterapii, arteterapii, aromaterapii, hipoterapii, rekreační sport, řízený spánek, prostě bez odpočinku není dlouhodobého a kvalitního výkonu a to platí ve všech sférách.

Máte-li málo pohybu, donuťte se alespoň cestou do práce zříci pohodlného dojezdu až před pracoviště, rezignujte na výtahy a jezdící schody, vymýšlejte si pochůzky, výšlap před spaním je ideální předehra nejen k nočnímu odpočinku.

 

Čím navíc může přispět žena:

Vyváženou a racionální stravou, která pokrývá nároky organismu v rámci všech nezbytných složek od zdravých bílkovin a tuků vč. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, přes sacharidy, mléčné výrobky (látka obsažená v tucích mléka zlepšuje funkci vaječníků, odtučněné mléčné výrobky se naopak podílí na neplodnosti), vejce – podporující ovulaci, po minerály a vitamíny (kyselinu listovou, vitamín A ve formě betakaroténu, hořčík, železo, vápník, selen, zinek…), ideálně v přírodní kvalitě. Luštěniny a kořenová zelenina napomáhají ke zvýšené produkci progesteronu a tím násobí pravděpodobnost početí. Pro prevenci genetických vad byla jako nejvhodnější zelenina vyhodnocena - petržel, česnek, cibule šalotka, brokolice, zelené papriky, zelí, květák, zázvor. Z bylinek pak máta a z ovoce ananas

Vytěsněte ze své stravy všechny instantní a syntetické potraviny a suroviny, vyvarujte se pokrmům obsahujícím množství konzervantů, barviv, aditiv, zavrhněte uzeniny, hamburgery, přeslazené nápoje, kávu, coca-colu (vyšší dávka kofeinu může být příčinou neplodnosti) a sladkosti. Sója a její produkty snižují hladinu ženských hormonů.

 

Zaměstnávejte se pohybem a cvičením prospívající všem svalovým skupinám, zvláště s důrazem na svaly pánevního dna, včetně správného břišního dýchání, které zmíněné partie snadněji prokrví a vyživí, a tím se zároveň podpoří příslušné protěhotenské hormonální vybavení.

Ideální přípravou i možným řešením, již podezřele dlouhé snahy otěhotnět (4-6 měsíců), je cvičení podle metody paní Ludmily Mojžíšové. Jedná se o komplex přesně definovaných rehabilitačních cviků, které jsou zaměřené na svaly pánevního dna, břišní stěny a zad. Při jejich cvičení je významná přesnost provedení, efektivní dýchání a ideální zapojení jednotlivých svalů. Součástí metody je i tzv. mobilizace páteře. Několika týdenní cvičení a mobilizace pak vedou k nápravě v držení těla, harmonizace svalového napětí a vyladění hormonální hladiny ženy. Neobejde se bez individuálního vedení, které odhalí nepřesnosti a eventuelní nejasnosti. Celá kůra vyžaduje celostní pohled na problém, včetně akceptovatelných změn v běžném životě, psychickou sladěnost a osobní ukázněnost. Vyplatí se obrátit se na zařízení, která tuto metodu profesionálně poskytuje. U žen vykazuje metoda až 30-40% úspěšnost otěhotnět, pokud se zapojí i muž, pro něhož jsou též určeny specifické cviky, docílí tím zkvalitnění spermiogramu (vyšetření spermatu s cílem zhodnotit životaschopnost, počet a rychlost spermií) až ve 35%.

Vrcholový sport, několikafázové denní tréninky mohou brzdit ovulaci a tím nepřímo způsobovat neplodnost.

Celkově dobrá fyzická, psychická a emocionální kondice je ideálním předpokladem, jak pro samotnou snahu o otěhotnění, tak pro nekomplikovaný průběh těhotenství a porodu.

 

Vyšetření gynekologa pro vyloučení zánětů, kvasinkových procesů, pohlavních chorob… Zjištění protilátek na toxoplazmózu, zarděnky, žloutenku typu B…

Genetické vyšetření je na místě, je-li vám více než 35 let a máte v rodině nějakou geneticky podmíněnou chorobu.

Je výhodné si s předstihem nechat zkontrolovat chrup, pro případ, že by lékař vyžadoval RTG, (pro jistotu je lépe jej naplánovat po menstruaci).

 

Vitamínový koktejl na posílení plodnosti - ženy

vitamín E - 250 mg dvakrát denně, zinek - 30 mg denně (užívejte s 2 mg mědi), rybí tuk - 2 lžičky denně popřípadě 2 tobolky, pro vegetariány 1 lžíce lněného oleje denně, vitamín B komplex

Co může vylepšit muž:

Detoxikací organismu můžete pozitivně ovlivnit kvalitu, životaschopnost, pohyblivost a počet spermií, navíc na vaše sperma nebude negativně reagovat ženský organismus, který má snahu nekvalitní a intoxikovaný ejakulát odmítnout.

Vzhledem k tomu, že zrání spermií zabere přibližně necelé 2,5měsíce, zaměřte se v tomto období, na potlačení všech jednotlivých nepříznivých faktorů, jako jsou stres, alkohol, kouření, toxické prostředí, velké množství kofeinu, workoholismus, nedostatek pohybu, obtažené, neprodyšné, syntetické spodní prádlo a oblečení, přílišná cyklistika, dálkový běh, dlouhé sezení za volantem/v kanceláři, horké koupele, vše co způsobuje přehřátí oblasti třísel.

Dopřejte si dostatek zinku, selenu, vitamínu C, Omega – 3 mastné kyseliny, ženšen, prospívají tvorbě hormonu testosteronu, zvýší počet, životaschopnost a podpoří mobilitu spermií. Vítaným doplňkem je i kyselina listová, česnek, zázvor a celer. Naopak velmi kořeněné a pikantní pokrmy mohou neblaze ovlivnit mobilitu spermií.

Na počtu a efektivnost spermií se podle výzkumů negativně podílí dokonce i spaní na vodní matraci.

Nepoužívejte sliny ani jiné lubrikanty ke zvlhčení pochvy – jejich chemické složení znevýhodňuje a zhoršuje život spermiím.

 

Vitamínový koktejl na posílení plodnosti - muži

vitamín C - 500 mg dvakrát denně, vitamín E - 250 mg dvakrát denně, karotenoidy - 1 tobolka dvakrát denně při jídle, zinek 30 mg denně (užívejte s 2 mg mědi), vitamín B12 - 1000 mcg jednou denně (užívat ráno, nejlépe s 400 mcg kyseliny listové), panax ženšen - 100 - 250 mg dvakrát denně (střídat ze sibiřským ženšenem), sibiřský ženšen - 100 až 300 mg dvakrát denně (střídat s panax ženšenem), rybí tuk - 2 lžičky denně nebo 2 tobolky, pro vegetariány 1 lžíce lněného oleje denně.

 

Chlapeček, nebo holčička?

Nositelem pohlaví je muž, druh spermie ovlivní, zda se vyvine plod mužského, či ženského pohlaví. Žena disponuje pouze výbavou X. Spermie s chromozomem X (ženské pohlaví) je mohutnější, pomalejší, odolnější a žije déle, než spermie s chromozomem Y (mužské pohlaví).

Z tohoto faktu lze bez záruky na stoprocentní pravděpodobnost vyvodit, že nechráněný pohlavní styk s předstihem 2 – 3 dnů před ovulací může zvýhodnit právě „ženské spermie“, protože jsou odolnější a v ženském reprodukčním systému přečkají pár dní do očekávané ovulace. Navíc častou souloží před těmito dny se sníží počet „mužských spermií“ v ejakulátu, čímž ještě více favorizujete spermie ženského pohlaví.

Chce-li se pár pokusit o chlapečka, naopak vychází ze skutečnosti, že „mužské spermie“ jsou dravější, rychlejší a dostanou se k vajíčku dříve než spermie opačného pohlaví a tudíž volí čas pro nechráněný pohlavní styk během ovulace nebo hned po ní. Zároveň pro kumulaci „mužských spermií“ v ejakulátu se doporučuje „jistý sexuální asketismus“ před plánovaným nechráněným pohlavním stykem.

 

Do určité míry se do těchto záměrů může promítnout i složení stravy budoucí maminky. Pokud usiluje o holčičku, měla by dát přednost kyselinotvorné stravě. Je-li žádoucí mužské pohlaví, doporučuje se zásadotvorná strava.

Pokud se chcete nezávazně inspirovat dalšími metodami, které deklarují ovlivnění pohlaví, pak se zaměřte třeba na „Jonášovu metodu“ vycházející z astrologie a výpočtu ideálních termínů k početí, dále „Benetova metoda“, která pracuje se životaschopností a pohyblivosti spermií obou typů, nebo „Papyho metoda“ postavená na stravování budoucí matky, pak „Čínský kalendář“ založený na matematice a statistice, „Rocheova metoda“ zabývající se úvahou, že aktuální tělesná hmotnost budoucí maminky, může předurčit pohlaví, a další lidová doporučení, zakládající se na dlouhodobém pozorování.

 

Po minimálně půl roční přípravě spočívající v komplexu všech popsaných doporučení, nastane čas, kdy s klidným svědomím a přesvědčením, že budoucímu dítěti předáte to nejlepší, čeho jste schopni.

Obvykle se pár do několika měsíců snahy o miminko dočká, pokud doba čekání překročí 4-6 měsíců, je na místě, vysledovat plodné dny a zaměřit se přímo na období ovulace.

 

Během ovulace (proces, během, kterého se zralé vajíčko uvolní z vaječníku a volně putuje do vejcovodu až k děloze, obvykle k tomu dochází cca 14 dní po započetí poslední menstruace, viz menstruační kalkulačka na příslušných serverech) lze pozorovat hojnější, bezbarvý, hlenovitý výtok z pochvy, který má poskytnout zásadité prostředí spermiím a zároveň účinkovat, jako lubrikant v pochvě. Mění se i konzistence (prosáklý, změkčený), uložení a dilatace (mírně otevřený) děložního čípku, který je mimo plodné dny uzavřen, a pevnější na pohmat.

Máte-li notnou dávku trpělivosti, lze měřit i tzv. bazální teplotu, důsledně ji zapisovat a vysledovat změny, odpovídající příslušným dům.

Asi nejjednodušší bude, si pořídit ovulační testy z moči, které zachycují vyplavený hormon, jež upozorňuje na ovulaci.

Existují i elektronická dotyková zařízení na detekci ovulačních hormonů.

Subjektivně máte v tomto období pocit napjatého břicha, které může být citlivé v oblasti příslušného vaječníku.

 

Pokud i toto opatření se mine účinkem a čekáte a čekáte, neodkládejte dlouho aktivní řešení a obraťte se na vašeho gynekologa, který zajistí veškerá dostupná vyšetření u obou partnerů, vyhledejte si neinvazivní podpůrnou terapii, která je vám blízká a přijatelná. Ať už se jedná o cvičení podle zmíněné metody Ludmily Mojžíšové, speciální jógy, fytoterapie (léčivé byliny), homeopatie, akupunktury.