Připravte se na to, že se po porodu nebudete hned cítit jako dřív. Vaše tělo potřebuje čas na regeneraci a návrat do původní formy. K tomu všemu je tady malý človíček, který obrátí váš dosavadní životní rytmus doslova naruby...
Než se vše upraví do dřívějšího stavu, nějaký čas to potrvá – k návratu do normální kondice potřebuje vaše tělo zhruba šest týdnů. Nebuďte proto na sebe příliš přísná a snažte se být trpělivá. Možná se budete cítit unavená, oteklá, nevyspalá a navíc náladová a plná obav, jak zvládnete skloubit péči o domácnost a o dítě... Ale všechny tyto nepříjemné pocity jednou zmizí a vy si budete moct vychutnat pohodové mateřství.
Zkušená dětská sestra, dula a laktační poradkyně Simona Lazzari radí: „Rozhodně neočekávejte, že se vám bude dařit zvládat věci jako dřív, přecházíte na zcela nový a mnohem náročnější režim.
Budete mít na vše méně času a ve všem ne zcela jasno, s dítětem se musíte sžít, a to je dlouhodobá záležitost vynucující si spoustu trpělivosti, vytrvalosti a mnohdy i slziček. Maminkou se nestáváte početím ani porodem, nýbrž velmi pozvolna a dlouhodobě.
O to krásnější je výsledek, pocit úžasné sounáležitosti a spjatosti s dítětem za to stojí.“ A na jaké změny byste se raději měla připravit?
NA TĚLE
1. ÚNAVA
Většina maminek trpí po porodu zvýšenou únavou. Je to dáno tím, že máte za sebou porod, který je vždy náročný a vyčerpávající, ale i tím, že kvůli nočnímu krmení nemáte šanci se dosyta vyspat. Příčinou únavy může být navíc anémie (chudokrevnost) nebo hormonální poruchy v důsledku těhotenství. Pokud tedy pociťujete chronickou vyčerpanost, poraďte se o svém stavu s lékařem.
Snažte se odpočívat a spát, kdykoli je to aspoň trochu možné, dbejte na to, aby byla vaše strava energeticky hodnotná a plná vitaminů. Promluvte o svých pocitech s partnerem a dalšími členy rodiny a požádejte je, aby vám v prvních týdnech pomohli jak s péčí o miminko, tak o domácnost.
Tip duly: Pokuste se na příchod z porodnice připravit i tím, že si uděláte zásoby ve spíži, navaříte si do mrazáku, popřípadě si zajistíte někoho, kdo vám pomůže v prvních dnech udržovat domácnost v čistotě, na kterou jste zvyklá. Zejména během prvních 2–3 dní využívejte každé chvilky, kdy vás miminko nepotřebuje, k odpočinku. Od prvních okamžiků zapojte do péče o miminko manžela, zbaví se ostychu, obav, že to nezvládne, bude se cítit důležitý a zároveň si uvědomí míru zodpovědnosti a námahy, která je s péčí o dítě spojená.
2. BOLESTI
U některých žen po porodu přetrvávají bolesti a nepříjemné pocity v oblasti hráze, zvláště pokud rodily přirozenou cestou (navíc mají-li stehy) nebo pokud prodělávaly porodní bolesti před provedením císařského řezu.
Jestliže jste rodila císařským řezem, můžete pociťovat slábnoucí bolest v místě rány a přetrvávající necitlivost v jejím okolí. Bolestivý otok hráze raději konzultujte s gynekologem (může být způsoben infekcí nebo hematomem), stejně jako problémy s bolestivými hemeroidy.
Některé maminky trápí i bolesti zad, paží a krku (protože břišní svalstvo je oslabené a dítě vyžaduje časté chování) nebo bolesti kloubů (v důsledku uvolnění kloubů v těhotenství a při přípravě na porod).
Tip duly: Bolest rodidel po nástřihu zmírníte častým oplachováním vlažnou vodou a následným větráním. Můžete oblast ošetřit gelem z dubové kůry (vhodné i na hemeroidy), který bez předpisu dostanete v lékárně, hojení vylepší i homeopatikum Arnica montana 9CH – 2x 5 granulí/den, nebo Staphysagria 5CH – 2x 5 granulí/den. Bolesti zad pomůže odstranit cvičení a správná poloha při kojení, bolesti kloubů obvykle ustoupí postupně, jsou způsobené hormonálními změnami.
3. OČISTKY
Při svinování dělohy odchází z děložní dutiny tekutina, které se říká očistky. Je to výtok, který obsahuje krev, hlen a děložní tkáně. Zpočátku mívají očistky krvavou barvu, později jsou hnědé a nakonec téměř bezbarvé. Je důležité dodržovat pravidelnou hygienu – je doporučováno sprchování hráze vodou (bez použití mýdla) po každém kojení a použití toalety a udržování hráze v suchu (pravidelná výměna vložek minimálně po 4–6 hodinách).
Tip duly: Vyplatí se extrémní hygiena. Na začátku používejte jednorázově zabalené vložky a jednorázové kalhotky (kapénková nákaza může způsobit rozvoj plísní či infekce). Lehejte si často na břicho již druhý den po porodu, podpoříte tak odchod očistků a zavinutí dělohy, po císařském řezu již třetí den břišní poloha předchází srůstům.
4. ZÁCPA
U mnoha novopečených maminek se objeví po porodu nepříjemná zácpa. Protože použití projímadel je v tomto období nevhodné (přes mateřské mléko se přenášejí k dítěti), snažte se co nejlépe upravit svůj jídelníček. Hodně pijte, zvláště vodu a ovocné džusy (jablečný, hruškový), a jezte stravu bohatou na vlákninu (celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, zavařeniny). Snažte se pohybovat – běžte na procházku, cvičte v posteli cviky vhodné v poporodním období.
Na toaletě netlačte – mohla byste si způsobit hemeroidy. Pokud je máte, uleví vám sedací koupel nebo horké či studené obklady. Při dlouhodobější úporné zácpě se raději poraďte s lékařem.
Tip duly: Je-li stolice tuhá v důsledku dehydratace po porodu, raději zvolte lehký miniklystýr za použití Yal gelu, nebo si vyžádejte glycerinový čípek. Také pomáhá vypít ráno nalačno sklenici vlažné vody a hluboké břišní dýchání, které vylepší prokrvení pánevního dna.
5. BŘICHO
Nelekejte se, že se vaše bříško po porodu jen pomalu vrací do normálu. Devět měsíců rostlo a zhruba stejně dlouhou dobu bude potřebovat, než bude stejně ploché jako dřív.
Kůže na břiše může být vysušená a mohou se na ní objevit malé prasklinky – pajizévky. Pokračujte proto i v poporodním období v pravidelné péči o pokožku, a to zejména na břiše, prsech, stehnech a hýždích – dopřejte jí vhodný pleťový krém nebo olej. Pomáhá i střídání teplé a chladné sprchy a jemné masáže.
Tip duly: Břišní svalstvo neposilujte bez dohledu zdravotníka, ať si eventuálně nezhoršíte diastázu (rozestoupení) břišního svalstva.
Používáte-li stahovací kalhotky či pásy, nepřehánějte to, ať svaly břicha úplně „nezleniví“. Máte-li jizvu po císařském řezu, starejte se o ni s pečivostí hned, jak dostanete svolení od lékaře. Masírujte ji, jemně mněte, povytahujte, vše delikátně, abyste předešla srůstům.
6. PRSY
Také zvětšené a mateřským mlékem nalité prsy mohou bolet – většinou jsou napjaté a citlivé. Měla byste jim proto věnovat zvýšenou pozornost. Důležitá je především hygiena. Prsní bradavky a dvorce jsou otevřeným polem pro infekci a nepříjemnou komplikaci v podobě zánětu prsní žlázy (mastitidy). Denně byste je měla opláchnout teplou vodou, dokonale vysušit a citlivé bradavky ošetřit (zejména pokud jsou popraskané) jemnou vrstvičkou Bepanthenu. Doporučuje se také po každém kojení nechat na bradavce zaschnout pár kapek mateřského mléka, které má hojivé účinky. Často měňte vložky v podprsence, a pokud to jen jde, nechávejte bradavky volně na vzduchu. Před každou manipulací s prsy si důkladně umyjte ruce. Noste vhodnou bavlněnou podprsenku dostatečné velikosti. Před potížemi vás uchrání také správná technika kojení.
Tip duly: Rozhodně věnujte velkou pozornost přípravě ke kojení již v těhotenství, chcete-li úspěšně a dlouhodobě kojit, musíte mít správné informace a podporu. Najděte si kurz či laktační poradkyni, která vás bude na začátku kojením provázet.
7. HUBNUTÍ
Trápí vás, že jste si s sebou z porodnice kromě děťátka odnesla i pár kilogramů navíc? Buďte k sobě tolerantní a dejte si čas.
Kojení a pohyb kolem dítěte vám určitě pomůžou dostat se brzy na původní váhu. Rozhodně zavrhněte všechny drastické diety, a to zejména tehdy, když kojíte. Vaše děťátko potřebuje kvalitní mléko, a proto by i vaše strava měla být dostatečná a vyhovovat nutričním nárokům, které jsou v tomto období zvýšené. Má být vyvážená, s dostatkem kvalitních živočišných proteinů, s patřičným obsahem vitaminů, vápníku a železa. Ve stravě nemá chybět ovoce a čerstvá zelenina a především dostatečné množství tekutin. Vyhněte se příliš kořeněným, nadýmavým či konzervovaným pokrmům a také uzeninám. To se týká i cigaret a alkoholu.
Tip duly: Shazování kil nechte až na pozdější období, odbouráváním zplodin při hubnutí kontaminujete mateřské mléko, hubněte vždy pod dohledem odborníka.
8. VLASY
Jestliže jste během těhotenství byla nadšená z toho, jak se vám zlepšily a zhoustly vlasy, pak vás pravděpodobně čeká nepříjemné překvapení. Po porodu totiž vlivem hormonálních změn začnou vlasy ve zvýšené míře vypadávat a navíc nevypadají příliš zdravě. Proto je důležité vlasy šetřit a věnovat jim zvýšenou péči. Někomu pomůže změna účesu na kratší – na přechodnou dobu, než se kvalita vlasů opět zlepší.
NA DUŠI
9. VÝKYVY NÁLAD
Skoro každá maminka je v prvních týdnech po narození miminka chvíli v euforii a chvíli zas úplně na dně. Tyto náhlé změny pocitů mají opět na svědomí hormony. Zatímco jeden den se cítíte šťastná, klidná a hrdá na to, jak máte nádherné dítě a jak všechno bezvadně zvládáte, druhý den vás překvapí, jak podrážděně nebo lítostivě budete reagovat, když se vám něco nepovede nebo si nebudete vědět rady. Tato psychická labilita může přetrvávat několik týdnů. V těchto dnech si zasloužíte, aby k vám byli vaši blízcí shovívaví a projevovali vám dostatek náklonnosti, porozumění, ochrany a něhy.
10. DEPRESE
Jestliže však vaše špatná nálada a psychické potíže přetrvávají delší dobu, přidají se k nim poruchy spánku, děsivé sny, silné svalové napětí, apatie a odmítání kojení, vnitřní odmítání dítěte a kontaktu s ním, strach z každého dne, který přijde, sebepodceňování či nenávist k vlastnímu tělu, pak se patrně jedná o poporodní depresi a měla byste se poradit s odborníkem – psychiatrem, který vám může účinně pomoct.
V PARTNERSTVÍ
11. NEZÁJEM O SEX
Období šestinedělí znamená v každém případě přestávku v sexuálním životě páru. Lékaři v této době doporučují sexuální abstinenci. Žena se postupně zotavuje – hojí se případná porodní poranění, dochází k zavinování dělohy, ze které odcházejí očistky. Rodidla ženy a stejně tak i prsy jsou v této době zvýšeně citlivé a bolestivé. Žena kojí, učí se starat se o dítě, méně spí, je více unavená a většinou ani sama neprojevuje touto dobou zájem o pohlavní styk.
12. NETRPĚLIVOST MANŽELA
Možná bude vaše sexuální abstinence delší než šest týdnů – některým ženám prostě trvá déle, než jsou opět připravené začít sexuálně žít. Tatínkové by si v tu chvíli měli uvědomit, že budou-li na ženu v tomto směru příliš naléhat, ničemu to nepomůže, naopak to celou věc ještě zhorší. Navíc existuje spousta milostných praktik, které vás oba uspokojí a přispějí k tomu, abyste se jeden druhému v této náročné době neodcizili. Muži by v této době neměli zapomínat být romantičtí a dávat své partnerce najevo, jak je pro ně stále přitažlivá. Důležité také je si o všech svých pocitech promluvit...
V RODINĚ
13. JINÝ RYTMUS
Nejdůležitější částí denního programu maminky v šestinedělí je kojení. Režim jejího dne je plně podřízen péči o kojence a je velmi vyčerpávající. Proto by alespoň v prvních týdnech šestinedělí neměla být příliš zatěžována starostmi o domácnost.
Výpomoc s vedením domácnosti, především s nákupem, úklidem, případně s péčí o starší děti, by si měli vzít na starost další členové rodiny – manžel nebo matka, tchyně či jiná příbuzná.
Dobré je také udělat si seznam priorit – co je nutné udělat a co snese odklad. Maminka by měla využít každé možnosti k odpočinku a ke spánku, a to i během dne. Spánek je pro ni důležitý kvůli načerpání tělesných sil i duševnímu odpočinku.
14. Z RODIČŮ PRARODIČE
Pokud čekáte dítě, které se ve vaší rodině stane „prvním vnoučetem“, připravte se i na to, že se z vašich rodičů stanou „babičky“ a „dědečkové“. Obvykle je to pro ně změna vítaná, ale může s sebou přinést také určité komplikace.
V každém případě vám vždy usnadní situaci, pokud budete ke svým rodičům otevření a jasně jim řeknete, jak co od nich v jejich nové roli očekáváte a jak si ji představujete – například jakým konkrétním způsobem se mohou do péče o miminko a domácnost zapojit a jak často.
15. NÁVŠTĚVY PŘÍBUZNÝCH
Na každé malé miminko, na které se všichni dlouhou dobu těšili, jsou jeho příbuzní nebo rodinní přátelé zvědaví. A tak se k vám pravděpodobně návštěvy jen pohrnou. Je jen na vás, abyste posoudila, kdy se budete cítit dostatečně připravená na to vše zvládnout. V žádném případě se nestyďte je odmítnout, pokud si budete připadat příliš unavená – anebo využijte jejich přítomnosti a požádejte je, aby vám pomohli. Spíše než roztomilého plyšáka pro miminko v této době určitě každá maminka ocení, když jí kamarádka skočí na nákup nebo tchyně umyje nádobí...
TÁTOVÉ, BUĎTE K DISPOZICI
Nejlepší způsob, jakým můžete zahájit svůj nový život jako otec, je být doma se svou ženou a dítětem. Pokud je to možné a finančně únosné, vezměte si v období po narození dítěte tolik volna ze zaměstnání, kolik to jen jde. Nebo se aspoň snažte být doma co nejvíc – vzdorujte přesčasům, pozdním schůzkám a služebním cestám, které mohou být odloženy na jindy. Vezměte si na starost více domácích prací než obvykle a podělte se s manželkou o péči o dítě. Nezapomínejte také věnovat nějaký svůj čas partnerce samotné, co třeba potěšit ji květinou? Maminčin odborník Simona Lazzari dětská sestra, dula, instruktorka kojeneckého plavání a laktační poradkyně, Studio pro ženy Magdaleny Mikulandové, Praha, www.studioprozeny.cz