Otázky a odpovědi

Nejčastější mýty o kojení

Když budu miminko krmit častěji než jednou za tři hodiny, zvykne si na neustálou přízeň a bude rozmazlené.

Nesmysl a naprosté nepochopení legitimních požadavků a nároků miminka. Několikadenní novorozenec se kojí event.po 1,5 hod. má-li chuť a správná matka neřeší, zda je, či není čas, kojení není pouhé krmení, jde hlavně o úzký kontakt, který  náruč matky dítěti dopřává. Malé miminko je správné a nutné chovat, být mu na blízku a ujištovat je tím, že s námi může počítat.

 

Ve mléce jsou všechny potřebné látky již obsažené, proto nemusím dávat malému žádné léky (např. antibiotika).

V MM jsou živé buněčné struktury, které miminko zajištují z hlediska obranyschopnosti vůči zevnímu prostředí, do určité míry mohou dítěti ulehčit trávení, pomoci při zdolávní lehkých infektů ale MM nemůže suplovat ATB, pokud je nutné je podat.

 

Mám slabé mléko, a proto musím přestat kojit.

Slabé mléko je v našich podmínkách, dobře živených maminek, vyloučené, obtížně se dá vysledovat ve třetím světě u kojících matek špatně živených. Tělo matky má vždy snahu „vyrobit“ ideální složení MM. Začne-li se mluvit o slabém mléce, jehož vyústěním bývá postupné zavádění umělé stravy, spíše se jedná o období dítěte (růstový spurt), ve kterém potřebuje větší přísun MM a ten se mu několik dní nedostává. V těchto situacích je velmi důležité zachovat klid a trpělivost, nepanikařit, a začít všemi dostupnými prostředky stimulovat laktaci a tím docílit nabídku, která uspokojí poptávku dítěte.

 

Dvojčata se musí krmit umělou výživou. Není možné je kojit.

Dvojčata je samozřejmě možné kojit plně, vyžaduje to větší pomoc mamince, lepší organizaci a trpělivost, většinou se dvojčata kojí současně v t.z.v. fotbalové poloze nožičkami směrem do podpaží matky.

 

Onemocním-li, je i moje mléko „nemocné“ a přenáší na dítě bakterie.

Onemocní-li matka, je logické, že v inkubační době onemocnění stačila nakazit  miminko ale zároveň protilátky, které si její tělo na obranu vytvořilo, pokrývají i potřebu miminka, takže kojit je nejen možné ale dokonce nutné.

 

Budu-li miminko kojit často, bude moc tlusté.

Právě plné kojení, dítě ušetří budoucí obezity nebo dispozici k obezitě, tukové buňky, které se během ranného období kojeného dítěte formují a zmnožují přetrvávají i v dospělosti v redukované míře.

 

Je jedno, jestli kojím či krmím uměle, protože při dnešních prostředcích je v obojím stejně živin.

MM je svým složením naprosto nenapodobitelné, kvalitativně i kvantitativně přesně odpovídá poptávce dítěte od nejútlejšího věku po zralejší věk. Kravské mléko průmyslově zpracované pro požadavky dítěte, je již velmi sofistikované ale nikdy se kvalitativně a hlavně způsobem podání (kontakt kůže na kůži) nemůže vyrovnat MM.

 

Kojení mi úplně zničí prsa.

Je pravda, že prsa v mnoha případech po ukončení kojení nadosahují tonusu a vzhledu jako před ním. Posilovat prsní svalstvo je nutné během těhotenství, kojení i nadále. Strie na kůži odstranit lze neúplně lazerovou technikou. Jde-li o ničení ve smyslu bolesti při kojení, je na vině špatná tecnika přikládání miminka

 

Při kojení nemohu otěhotnět.

Zvýšený Prolaktin, hormon, který dominuje a provází kojení, se může podílet na anovulačním cyklu, kdy žena neotěhotní, protože jednoduše řečeno nedozrávají vajíčka. Nelze ale na toto vždy spoléhat.

 

Pokud otěhotním v době kojení, budu s kojením muset přestat.

Bude-li těhotenství fyziologické a pro matku únosné současně kojit starší dítě, kojit může i nadále.

 

Moje dítě špatně pije. Moje mléko mu asi nechutná.

Dítě může dělat dojem, že špatně pije z mnoha příčin, dostaví-li se matce během kojení menstruce, je pravda, že dítě může vnímat mírně odlišnou chuť MM, na což může reagovat rozladěním.

 

Musím si připravovat prsa na kojení během těhotenství?

Je pouze třeba se ujistit, zda je forma bradavky uspokojivá pro budoucí miminko, pokud ne, dá se s tím v těhotenství ještě něco udělat, bradavky ani okolí, není nutné ani dráždit, ani mnout, ani vytahovat, vyplatí se věnovat pozornost přípravě ke kojení, nespoléhat jen na hladký a nekomplikovaný průběh. Lépe poradit se s laktační poradkyní.

 

Lahvička se může střídat s kojením dle potřeby matky

Způsob sání z lahvičky je dokonale odlišný než z prsu, dítě pak stejný mechanismus sání zkouší u prsu a jeho snaha není korunována úspěchem, takže se kojení stává velmi komplikovanou záležitotí. Pro jistotu, alespoň celé dva měsíce dítěti vůbec lahev nenabízejte a zvolte, je-li to nutné, jiný způsob náhadního krmení.

 

Když se mi nedaří dobře kojit, situaci vyřeší kojící kloboučky.

Kojící kloboučky je pomůcka, která musí být volena s rozmyslem a z nevyhnutelných důvodů. Díky kloboučku nedochází k ideálnímu kontaktu, tím se zhoršuje tak důležitá stimulace, dítě si na něj rychle zvykne a prs bez kloboučku odmítá. Lépe poradit se s laktační poradkyní.

 

Když dítě dostává příkrm, už nemá nárok  na dávku MM.

Příkrmy se podávají od začátku 7 měsíce života dítěte. Něž příkrmy dosáhnou nutriční hodnoty a dokážou pokrýt požadavek dítětě, uplyne dlouhá doba, tzn., že bez výčitek dítěti dopřejte MM vždy, kdy si o ně i po jídle řekne.

 

Mám si stahovat prsa, když se chci zbavit MM a skončit s kojením?

Stahování prsou je nevhodné a může matku poškodit, odstavuje se pozvolna, v delším čase, lépe poradit se s laktační poradkyní.

 

Není na závadu rozmrazovat MM v mik rovlnné troubě?

V mikrovlnné troubě kvalita MM utrpí, dochází k nerovnoměrnému přehřívání MM a tím ničení živých struktur MM, lépe ohříhat pozvolna v teplé lázni nepřekračující teplotu 50stupňů C.

Laktační poradna Simona Lazzari na portálu BABYWEB

Velký počet žen má problémy s kojením. Je to zaviněno nepřipraveností, často nedostatečnou informovaností, bohužel malou, a nebo neúplnou podporou v porodnici samotné, přirozená pomoc se někdy nedostává kojícím maminkám ani od jejich samotných matek, které pod tlakem někdejších zmatených, nepodložených a hlavně striktních „doporučení“ od pediatrů, jak kojit, jak dlouho a často …kojení zkomplikovali natolik, že naše matky nakonec úplně na kojení rezignovaly.

 

„Mnohé maminky přistupují ke kojení nepoučené a spoléhají na to, že se nějakou přírodní cestou rozkojí. Bohužel to tak ale v četných případech není,“ konstatuje laktační poradkyně Simona Lazzari

S jakým problémem za vámi chodí ženy nejčastěji?

Nejvíce maminek má potíže kolem třetího až čtvrtého měsíce věku dítěte. V tuto dobu dítě potřebuje větší přísun mléka a maminka ho má pouze tolik, kolik do této chvíle dítěti stačilo. Žena se stresuje, hledá vinu v sobě a podléhá často nejjednoduššímu řešení v podobě příkrmů umělou stravou, místo aby trpělivě laktaci stimulovala.

 

Jak lze mamince pomoci, pokud nemá mléko?

Základem je dítě častěji přikládat, kojit v noci, čímž se laktace stimuluje výrazně efektivněji. Vrací se eventuelně ke střídání prsů během jednoho kojení. Pokud maminka přikládá dítě často a má správnou techniku, výsledek se brzy dostaví. Stimulace laktace lze podpořit i akupresurou (stimulací konkrétních bodů na těle), homeopatiky, aromaterapií, konzumací čajů – směsí bylinek určených pro kojící maminky a v neposlední řadě hlavně psychickou pohodou.

 

Objevují se maminky, které neví přesně jak kojit?

Maminky těsně po porodu jsou druhou nejčastější skupinou klientů. Po porodu některým z nich se kojení nedaří a žena je z toho nešťastná. V porodnici se sice snaží pomoci, ale porodní boom udělal své a porodnice někdy prostě maminky nezvládají. A tak už v prvních dnech dochází k poranění bradavky, či k jiným potížím spojeným se špatnou technikou, které vedou k postupnému neuspokojení potřeb dítěte, jež musí být dokrmováno příkrmem.

 

Kde se mohou tedy naučit správné technice kojení?

V kursech předporodní přípravy, každá maminka má možnost zúčastnit se přednášek ať už v podobě seminářů, pravidelných kursů, či médii (VHS, DVD).

Maminka má možnost konzultovat potíže s laktační poradkyní. Jednoduše si jí může vyhledat na internetu. Laktační poradkyni může žena zavolat a poradit se s ní jen po telefonu nebo domluvit s ní návštěvu doma, chce-li pomoci s technikou kojení.

 

Za jak dlouho se vyřeší problém s kojením?

To je velmi individuální ale obecně platí, že pokud je to technický problém, změnu maminka pocítí okamžitě, jakmile jí poradkyně vše vysvětlí. Rozbolavělé bradavky jí sice budou bolet do zahojení (1-2 dny), ale příčina problému je odstraněna. Jde-li o zvýšení množství mléka, zde si maminka na výsledek musí počkat déle. Pokud stimuluje laktaci všemi dostupnými prostředky a povede se jí uvést do psychické rovnováhy, výsledek se obvykle dostaví do čtyř až pěti dnů.

 

Co se dá doporučit pro zlepšení kojení obecně?

Základem všeho je dobrá příprava během těhotenství, správný start podpořený správnou technikou přikládání dítěte k prsu, klid, pohoda, zázemí a pomoc ze strany rodiny.

Pokud je maminka ve stresu a je nervózní, laktaci ani dítěti se moc dařit nebude.

Simona Lazzari

Dětská sestra

Dula

Laktační poradkyně

Instruktorka kojeneckého plavání

CHAT S DIVÁKY POŘADU SAMA DOMA V ČT1

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/210562220600053/chat/2136-simona-lazzari/

 

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/210562220600053/dalsi-casti/186/

CVIČENÍ BATOLAT

https://www.mesicnikzdravi.cz/recepty/cviceni.htm

 

Cvičení
PRO NEJMENŠÍ

Jaký benefit mají batolata ve věku od sedmi do 14 měsíců z pravidelného cvičení? Nenaučí je dovednostem, ale zlepší základy jejich nervového systému. Pokud jsou podněty dobře zpracovány, ovlivní to nejen souhru pohybů, ale také sociální stabilitu.

Je deset hodin dopoledne a ve Studiu pro ženy právě začíná další z lekcí cvičení pro lezoucí děti. Asi deset maminek i se svými ratolestmi čeká na příchod zkušené lektorky. Maminky jsou v roli průvodkyň, cvičí tu především malinké děti. Lekci, která trvá 45 minut a kromě přesně cílených cviků zahrnuje i čas na hru a odpočinek, vede instruktorka Simona Lazzari, bývalá zdravotní sestřička. Začíná se známými říkadly, maminky svému dítěti předříkávají text a přitom provádějí první cviky. „Pozvolným, relaxujícím způsobem zapojujeme svalové skupiny v polohách, které si můžeme dovolit z hlediska psychomotorického vývoje. Děti mezi 7. a 14. měsícem věku už mají poměrně dobrou fyzickou kondici a z toho vyplývá i jistá náročnost cvičení. Zapojujeme hlavně hrubou motoriku. Děti se postupně vertikalizují, umějí sedět, lezou, některé začínají chodit. Naším cílem je, aby se postupně vzpřimovaly a zapojovaly břišní i zádové svalstvo a aby byly šikovnější, pokud jde o nohy i ruce. To vše se děje formou hry, při níž cvičí děti vlastně nevědomky,“ upřesňuje Simona Lazzari. „Maminkám, které nemají se cvičením žádnou zkušenost, všechny cviky pečlivě vysvětlím a navádím je, jak je mají provést. Ještě větší korekce probíhá při cvičení s kojenci, které je určené dětem od tří měsíců,“ upozorňuje cvičitelka, která při právě probíhající lekci používá i řadu užitečných pomůcek. Využívá především overbally, velké balony, žíněnky, kruhy, tunely, nafukovací zvířátka, schůdky i nejrůznější molitanové překážky. Cvičení je díky pomůckám atraktivnější a pomáhá udržet pozornost dětí.

Kdy začít s cviky

Jak už bylo řečeno, do Studia pro ženy chodí cvičit i děti od tří měsíců po narození. Toto cvičení se však od toho pro lezoucí děti značně liší. Miminka se různě polohují, pohybují se na žíněnce nebo na kolenou maminky, ale i v maminčině náruči a nakonec i na velkém a malém balonu, vždy pod pečlivým dozorem lektorky. „Při cvičení jde hlavně o to, aby se zapojovaly různé svalové skupiny. Pak následuje masáž, která má děti uvolnit, zahřát, má prokrvit jejich podkoží až do posledních článků prstů. Jejím cílem je i navodit lepší koordinaci pohybu a celkově dítě zklidnit,“ popisuje Simona Lazzari. „Cviky jako takové se zapojují až u lezoucích dětí, tedy zhruba od 8. měsíce. To už jsou děti stabilnější a jistější v pohybu. Vždy se cvičí tahem, nikoliv švihem. Cviky by měly děti protáhnout, ale zároveň uklidnit. Dobrým příkladem je cvičení na velkém míči, kdy maminka položí dítě na míč a houpe s ním ze strany na stranu. Při tomto cvičení se zapojují především břišní, ale i zádové svaly,“ říká Simona Lazzari. Sleduji, že dětem se houpání na míči líbí, neprotestují, i když čas od času se odněkud ozve křik. „Nemohou se jen smát, jsem zvyklá na to, že děti při cvičení občas hlasitě protestují,“ říká zkušená cvičitelka. Při hodině však většinou převažuje pohoda, a pokud náhodou nějakému dítěti cvičení nesedne, maminka s ním na chvíli odejde, nakojí ho nebo nakrmí a po chvíli se vrátí zpátky do hodiny. Když si v závěru hodiny děti spokojeně hrají, je znát, že je pro ně i přes nízký věk cvičení zábavné. Jsou zkrátka na první pohled spokojené.

Zkušenosti maminek

Malé Julii je asi osm měsíců. „Do cvičení pro lezoucí děti chodíme s dcerou už půl roku. Předtím jsme navštěvovaly i kurz pro kojence. Cvičení malou velmi baví, reaguje smíchem, je velmi spokojená,“ říká jedna z maminek. Máte pocit, že cvičení má pro dítě skutečný efekt, ptám se, protože jsem se svými dětmi nikdy nic podobného neabsolvovala. „Ano, efekt to má, Julii se zlepšila motorika. Jsem také ráda, že je v kontaktu s dětmi. Chodím s ní pochopitelně i na dětské hřiště, ale to je její veškerý kontakt s dětmi.“ Maminka malého Štěpána, sedící opodál, se přidává: „Chodíme sem asi dva měsíce. Synovi se cvičení velmi líbí, jsem ráda, že je dětském kolektivu. Je to fajn pro rozvoj jemné motoriky i jeho psychomotorický vývoj. Cviky, které se tu naučíme, děláme i doma.“ I třetí maminka, kterou jsem po cvičení oslovila, uváděla, že její dceři cvičení prospívá. Dětská lékařka, kterou navštěvuje, si prý dokonce všimla, že se její dítě začalo rychleji rozvíjet. „Když jsme tady, je hned veselejší. Chodily jsme také plavat, i to, myslím, pomáhá. Ve cvičení chceme pokračovat,“ říká rezolutně. Sama instruktorka Simona Lazzari nicméně přiznává, že děti, které pravidelně necvičí, nejsou oproti těm, které odmalinka pravidelně cvičí, ve velké nevýhodě. „Doženou to pohybem venku, když se třeba honí za balonem. Ze sociálního hlediska jsou však děti, které podobné kurzy navštěvují, určitě ve výhodě. Postupně se sžívají s kolektivem. Dokáží pochopit, že nejsou středem vesmíru, snadněji se podělí o hračku, naladí se na ostatní děti a to je pro ně rozhodně obohacující.“ Podle Simony Lazzari je cvičení přínosem i pro maminky. „Považují cvičení i za zpestření svého života, který se od porodu točí hlavně kolem dítěte. Je to pro ně do jisté míry společenská událost. Po cvičení jdou často společně i na oběd a konzultují své zkušenosti s péčí o malé dítě.“

Detaily viz zářijové Zdraví.


Andrea SKALICKÁ
Foto: Shutterstock

CVIČENÍ V TĚHOTENSTVÍ

https://www.mesicnikzdravi.cz/recepty/tehot.htm

Cvičte
I V TĚHOTENSTVÍ

Smyslem cvičení v těhotenství je udržení organismu budoucí maminky v co nejlepší fyzické a psychické kondici. Má posilovat svalové skupiny důležité pro porod a připravovat budoucí maminku na péči o dítě. Cviky pro správné držení těla a správné dýchání pak přispívají k dobrému průběhu porodu.

Cvičení v těhotenství se vyplatí. Usnadní vám období, kdy vám poroste bříško, a připraví vás na vše, co bude následovat – tedy na porod i na postupný návrat do kondice po šestinedělí. Při cvičení v těhotenství si udržíte kondici a posílíte a zároveň uvolníte konkrétní svalové skupiny, které budete potřebovat k porodu. „Vhodné je i jako prevence bolesti zad a špatného držení těla, otoků dolních končetin, prevence močové inkontinence nebo pro vylepšení dechové kapacity,“ říká Simona Lazzari, která vede kurzy pro těhotné v pražském Studiu pro ženy. „Nezanedbatelný je i sociální aspekt, kdy se setkávají budoucí maminky a navzájem konfrontují své pocity. Obvykle se při cvičení velmi dobře naladí, což jim dá zapomenout na některé těhotenské potíže.“

Najděte si vhodné cvičení

Kdysi se budoucím maminkám doporučovalo především plavání, pak k nám dorazila jóga pro těhotné. A nabídka nejrůznějších druhů cvičení se neustále rozšiřuje. „Gravidjóga je stále aktuální, populární a velmi vhodná. Je to staletími prověřená metoda, jak prospět tělu i duchu, naučí maminky perfektně dýchat a správně držet tělo,“ říká Simona Lazzari. Také cvičení ve vodě a plavání působí prospěšně na zdravotní stav a kondici. Těhotná si odpočine od tíhy, kterou neustále nosí, příjemně a bezpečně se protáhne a zbaví se otoků, vyrovná krevní tlak, napraví páteř… Oblíbené je i cvičení na balonech, gravid pilates nebo břišní tanec pro těhotné. Velmi blahodárnou aktivitou jsou také procházky v přírodě v kvalitní obuvi, které by si neměla nechat ujít žádná budoucí maminka.

Cvičte pod dohledem odborníků

Veškerá cvičení v těhotenství by měla být vedena odborným zdravotnickým personálem, který zná specifika a úskalí těhotného organismu. Zdravé ženě ve cvičení v těhotenství nic nebrání, těhotenství není nemoc. „Mnoho gynekologů ženám některý druh cvičení osobně doporučí. Vyzývají však ženy k obezřetnosti, pokud jde o výběr kurzu. Pravda je, že v některých centrech pro těhotné vede kurzy neškolený a neprofesionální personál, a na to by si maminky měly dát velký pozor,“ upozorňuje Simona Lazzari.

Zdravotní efekty

Žena, která v těhotenství pravidelně cvičí, má minimální potíže s mobilitou kloubů a bolestí zad. „Nevytváří se lordóza v bederní oblasti, kyfóza v hrudní oblasti páteře, nedochází k nadměrnému zatížení pánevního dna, které je pravidelně posilováno. Po porodu tak obvykle nehrozí močová inkontinence. Dostatečně procvičené prsní svalstvo nedovolí nenávratné ochabnutí prsů. Cvičení má také zmírňující nebo eliminující efekt pro edémy dolních a horních končetin díky podpoře krevního oběhu. Dechová cvičení zase předcházejí dechové nedostatečnosti v posledním trimestru těhotenství a při samotném porodu,“ poukazuje na přednosti cvičení v těhotenství Simona Lazzari. Ženy se navíc v průběhu kurzu často dozvědí i informace o samotném porodu – tedy jak dlouho porod probíhá, čím je specifická každá doba porodní, jaký má vliv na dítě i rodičku, a především se naučí úlevové polohy a techniky, dýchání i umění uvolnit se, které bude při porodu potřebovat.

Pokračování viz říjnové Zdraví.


Andrea SKALICKÁ
Foto: Shutterstock

CO NÁS ČEKÁ PO PORODU?

https://mladazena.maminka.cz/scripts/detail.php?id=366982

15x o změnách, které vás čekají

15x o změnách, které vás čekají

Připravte se na to, že se po porodu nebudete hned cítit jako dřív. Vaše tělo potřebuje čas na regeneraci a návrat do původní formy. K tomu všemu je tady malý človíček, který obrátí váš dosavadní životní rytmus doslova naruby...

Než se vše upraví do dřívějšího stavu, nějaký čas to potrvá – k návratu do normální kondice potřebuje vaše tělo zhruba šest týdnů. Nebuďte proto na sebe příliš přísná a snažte se být trpělivá. Možná se budete cítit unavená, oteklá, nevyspalá a navíc náladová a plná obav, jak zvládnete skloubit péči o domácnost a o dítě... Ale všechny tyto nepříjemné pocity jednou zmizí a vy si budete moct vychutnat pohodové mateřství.

Zkušená dětská sestra, dula a laktační poradkyně Simona Lazzari radí: „Rozhodně neočekávejte, že se vám bude dařit zvládat věci jako dřív, přecházíte na zcela nový a mnohem náročnější režim.

Budete mít na vše méně času a ve všem ne zcela jasno, s dítětem se musíte sžít, a to je dlouhodobá záležitost vynucující si spoustu trpělivosti, vytrvalosti a mnohdy i slziček. Maminkou se nestáváte početím ani porodem, nýbrž velmi pozvolna a dlouhodobě.

O to krásnější je výsledek, pocit úžasné sounáležitosti a spjatosti s dítětem za to stojí.“ A na jaké změny byste se raději měla připravit?

 

NA TĚLE

1. ÚNAVA

Většina maminek trpí po porodu zvýšenou únavou. Je to dáno tím, že máte za sebou porod, který je vždy náročný a vyčerpávající, ale i tím, že kvůli nočnímu krmení nemáte šanci se dosyta vyspat. Příčinou únavy může být navíc anémie (chudokrevnost) nebo hormonální poruchy v důsledku těhotenství. Pokud tedy pociťujete chronickou vyčerpanost, poraďte se o svém stavu s lékařem.

Snažte se odpočívat a spát, kdykoli je to aspoň trochu možné, dbejte na to, aby byla vaše strava energeticky hodnotná a plná vitaminů. Promluvte o svých pocitech s partnerem a dalšími členy rodiny a požádejte je, aby vám v prvních týdnech pomohli jak s péčí o miminko, tak o domácnost.

Tip duly: Pokuste se na příchod z porodnice připravit i tím, že si uděláte zásoby ve spíži, navaříte si do mrazáku, popřípadě si zajistíte někoho, kdo vám pomůže v prvních dnech udržovat domácnost v čistotě, na kterou jste zvyklá. Zejména během prvních 2–3 dní využívejte každé chvilky, kdy vás miminko nepotřebuje, k odpočinku. Od prvních okamžiků zapojte do péče o miminko manžela, zbaví se ostychu, obav, že to nezvládne, bude se cítit důležitý a zároveň si uvědomí míru zodpovědnosti a námahy, která je s péčí o dítě spojená.

2. BOLESTI

U některých žen po porodu přetrvávají bolesti a nepříjemné pocity v oblasti hráze, zvláště pokud rodily přirozenou cestou (navíc mají-li stehy) nebo pokud prodělávaly porodní bolesti před provedením císařského řezu.

Jestliže jste rodila císařským řezem, můžete pociťovat slábnoucí bolest v místě rány a přetrvávající necitlivost v jejím okolí. Bolestivý otok hráze raději konzultujte s gynekologem (může být způsoben infekcí nebo hematomem), stejně jako problémy s bolestivými hemeroidy.

Některé maminky trápí i bolesti zad, paží a krku (protože břišní svalstvo je oslabené a dítě vyžaduje časté chování) nebo bolesti kloubů (v důsledku uvolnění kloubů v těhotenství a při přípravě na porod).

Tip duly: Bolest rodidel po nástřihu zmírníte častým oplachováním vlažnou vodou a následným větráním. Můžete oblast ošetřit gelem z dubové kůry (vhodné i na hemeroidy), který bez předpisu dostanete v lékárně, hojení vylepší i homeopatikum Arnica montana 9CH – 2x 5 granulí/den, nebo Staphysagria 5CH – 2x 5 granulí/den. Bolesti zad pomůže odstranit cvičení a správná poloha při kojení, bolesti kloubů obvykle ustoupí postupně, jsou způsobené hormonálními změnami.

3. OČISTKY

Při svinování dělohy odchází z děložní dutiny tekutina, které se říká očistky. Je to výtok, který obsahuje krev, hlen a děložní tkáně. Zpočátku mívají očistky krvavou barvu, později jsou hnědé a nakonec téměř bezbarvé. Je důležité dodržovat pravidelnou hygienu – je doporučováno sprchování hráze vodou (bez použití mýdla) po každém kojení a použití toalety a udržování hráze v suchu (pravidelná výměna vložek minimálně po 4–6 hodinách).

Tip duly: Vyplatí se extrémní hygiena. Na začátku používejte jednorázově zabalené vložky a jednorázové kalhotky (kapénková nákaza může způsobit rozvoj plísní či infekce). Lehejte si často na břicho již druhý den po porodu, podpoříte tak odchod očistků a zavinutí dělohy, po císařském řezu již třetí den břišní poloha předchází srůstům.

4. ZÁCPA

U mnoha novopečených maminek se objeví po porodu nepříjemná zácpa. Protože použití projímadel je v tomto období nevhodné (přes mateřské mléko se přenášejí k dítěti), snažte se co nejlépe upravit svůj jídelníček. Hodně pijte, zvláště vodu a ovocné džusy (jablečný, hruškový), a jezte stravu bohatou na vlákninu (celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, zavařeniny). Snažte se pohybovat – běžte na procházku, cvičte v posteli cviky vhodné v poporodním období.

Na toaletě netlačte – mohla byste si způsobit hemeroidy. Pokud je máte, uleví vám sedací koupel nebo horké či studené obklady. Při dlouhodobější úporné zácpě se raději poraďte s lékařem.

Tip duly: Je-li stolice tuhá v důsledku dehydratace po porodu, raději zvolte lehký miniklystýr za použití Yal gelu, nebo si vyžádejte glycerinový čípek. Také pomáhá vypít ráno nalačno sklenici vlažné vody a hluboké břišní dýchání, které vylepší prokrvení pánevního dna.

5. BŘICHO

Nelekejte se, že se vaše bříško po porodu jen pomalu vrací do normálu. Devět měsíců rostlo a zhruba stejně dlouhou dobu bude potřebovat, než bude stejně ploché jako dřív.

Kůže na břiše může být vysušená a mohou se na ní objevit malé prasklinky – pajizévky. Pokračujte proto i v poporodním období v pravidelné péči o pokožku, a to zejména na břiše, prsech, stehnech a hýždích – dopřejte jí vhodný pleťový krém nebo olej. Pomáhá i střídání teplé a chladné sprchy a jemné masáže.

Tip duly: Břišní svalstvo neposilujte bez dohledu zdravotníka, ať si eventuálně nezhoršíte diastázu (rozestoupení) břišního svalstva.

Používáte-li stahovací kalhotky či pásy, nepřehánějte to, ať svaly břicha úplně „nezleniví“. Máte-li jizvu po císařském řezu, starejte se o ni s pečivostí hned, jak dostanete svolení od lékaře. Masírujte ji, jemně mněte, povytahujte, vše delikátně, abyste předešla srůstům.

6. PRSY

Také zvětšené a mateřským mlékem nalité prsy mohou bolet – většinou jsou napjaté a citlivé. Měla byste jim proto věnovat zvýšenou pozornost. Důležitá je především hygiena. Prsní bradavky a dvorce jsou otevřeným polem pro infekci a nepříjemnou komplikaci v podobě zánětu prsní žlázy (mastitidy). Denně byste je měla opláchnout teplou vodou, dokonale vysušit a citlivé bradavky ošetřit (zejména pokud jsou popraskané) jemnou vrstvičkou Bepanthenu. Doporučuje se také po každém kojení nechat na bradavce zaschnout pár kapek mateřského mléka, které má hojivé účinky. Často měňte vložky v podprsence, a pokud to jen jde, nechávejte bradavky volně na vzduchu. Před každou manipulací s prsy si důkladně umyjte ruce. Noste vhodnou bavlněnou podprsenku dostatečné velikosti. Před potížemi vás uchrání také správná technika kojení.

Tip duly: Rozhodně věnujte velkou pozornost přípravě ke kojení již v těhotenství, chcete-li úspěšně a dlouhodobě kojit, musíte mít správné informace a podporu. Najděte si kurz či laktační poradkyni, která vás bude na začátku kojením provázet.

7. HUBNUTÍ

Trápí vás, že jste si s sebou z porodnice kromě děťátka odnesla i pár kilogramů navíc? Buďte k sobě tolerantní a dejte si čas.

Kojení a pohyb kolem dítěte vám určitě pomůžou dostat se brzy na původní váhu. Rozhodně zavrhněte všechny drastické diety, a to zejména tehdy, když kojíte. Vaše děťátko potřebuje kvalitní mléko, a proto by i vaše strava měla být dostatečná a vyhovovat nutričním nárokům, které jsou v tomto období zvýšené. Má být vyvážená, s dostatkem kvalitních živočišných proteinů, s patřičným obsahem vitaminů, vápníku a železa. Ve stravě nemá chybět ovoce a čerstvá zelenina a především dostatečné množství tekutin. Vyhněte se příliš kořeněným, nadýmavým či konzervovaným pokrmům a také uzeninám. To se týká i cigaret a alkoholu.

Tip duly: Shazování kil nechte až na pozdější období, odbouráváním zplodin při hubnutí kontaminujete mateřské mléko, hubněte vždy pod dohledem odborníka.

8. VLASY

Jestliže jste během těhotenství byla nadšená z toho, jak se vám zlepšily a zhoustly vlasy, pak vás pravděpodobně čeká nepříjemné překvapení. Po porodu totiž vlivem hormonálních změn začnou vlasy ve zvýšené míře vypadávat a navíc nevypadají příliš zdravě. Proto je důležité vlasy šetřit a věnovat jim zvýšenou péči. Někomu pomůže změna účesu na kratší – na přechodnou dobu, než se kvalita vlasů opět zlepší.

 

NA DUŠI

9. VÝKYVY NÁLAD

Skoro každá maminka je v prvních týdnech po narození miminka chvíli v euforii a chvíli zas úplně na dně. Tyto náhlé změny pocitů mají opět na svědomí hormony. Zatímco jeden den se cítíte šťastná, klidná a hrdá na to, jak máte nádherné dítě a jak všechno bezvadně zvládáte, druhý den vás překvapí, jak podrážděně nebo lítostivě budete reagovat, když se vám něco nepovede nebo si nebudete vědět rady. Tato psychická labilita může přetrvávat několik týdnů. V těchto dnech si zasloužíte, aby k vám byli vaši blízcí shovívaví a projevovali vám dostatek náklonnosti, porozumění, ochrany a něhy.

10. DEPRESE

Jestliže však vaše špatná nálada a psychické potíže přetrvávají delší dobu, přidají se k nim poruchy spánku, děsivé sny, silné svalové napětí, apatie a odmítání kojení, vnitřní odmítání dítěte a kontaktu s ním, strach z každého dne, který přijde, sebepodceňování či nenávist k vlastnímu tělu, pak se patrně jedná o poporodní depresi a měla byste se poradit s odborníkem – psychiatrem, který vám může účinně pomoct.

 

V PARTNERSTVÍ

15x o změnách, které vás čekají

11. NEZÁJEM O SEX

Období šestinedělí znamená v každém případě přestávku v sexuálním životě páru. Lékaři v této době doporučují sexuální abstinenci. Žena se postupně zotavuje – hojí se případná porodní poranění, dochází k zavinování dělohy, ze které odcházejí očistky. Rodidla ženy a stejně tak i prsy jsou v této době zvýšeně citlivé a bolestivé. Žena kojí, učí se starat se o dítě, méně spí, je více unavená a většinou ani sama neprojevuje touto dobou zájem o pohlavní styk.

12. NETRPĚLIVOST MANŽELA

Možná bude vaše sexuální abstinence delší než šest týdnů – některým ženám prostě trvá déle, než jsou opět připravené začít sexuálně žít. Tatínkové by si v tu chvíli měli uvědomit, že budou-li na ženu v tomto směru příliš naléhat, ničemu to nepomůže, naopak to celou věc ještě zhorší. Navíc existuje spousta milostných praktik, které vás oba uspokojí a přispějí k tomu, abyste se jeden druhému v této náročné době neodcizili. Muži by v této době neměli zapomínat být romantičtí a dávat své partnerce najevo, jak je pro ně stále přitažlivá. Důležité také je si o všech svých pocitech promluvit...

 

V RODINĚ

13. JINÝ RYTMUS

Nejdůležitější částí denního programu maminky v šestinedělí je kojení. Režim jejího dne je plně podřízen péči o kojence a je velmi vyčerpávající. Proto by alespoň v prvních týdnech šestinedělí neměla být příliš zatěžována starostmi o domácnost.

Výpomoc s vedením domácnosti, především s nákupem, úklidem, případně s péčí o starší děti, by si měli vzít na starost další členové rodiny – manžel nebo matka, tchyně či jiná příbuzná.

Dobré je také udělat si seznam priorit – co je nutné udělat a co snese odklad. Maminka by měla využít každé možnosti k odpočinku a ke spánku, a to i během dne. Spánek je pro ni důležitý kvůli načerpání tělesných sil i duševnímu odpočinku.

14. Z RODIČŮ PRARODIČE

Pokud čekáte dítě, které se ve vaší rodině stane „prvním vnoučetem“, připravte se i na to, že se z vašich rodičů stanou „babičky“ a „dědečkové“. Obvykle je to pro ně změna vítaná, ale může s sebou přinést také určité komplikace.

V každém případě vám vždy usnadní situaci, pokud budete ke svým rodičům otevření a jasně jim řeknete, jak co od nich v jejich nové roli očekáváte a jak si ji představujete – například jakým konkrétním způsobem se mohou do péče o miminko a domácnost zapojit a jak často.

15. NÁVŠTĚVY PŘÍBUZNÝCH

Na každé malé miminko, na které se všichni dlouhou dobu těšili, jsou jeho příbuzní nebo rodinní přátelé zvědaví. A tak se k vám pravděpodobně návštěvy jen pohrnou. Je jen na vás, abyste posoudila, kdy se budete cítit dostatečně připravená na to vše zvládnout. V žádném případě se nestyďte je odmítnout, pokud si budete připadat příliš unavená – anebo využijte jejich přítomnosti a požádejte je, aby vám pomohli. Spíše než roztomilého plyšáka pro miminko v této době určitě každá maminka ocení, když jí kamarádka skočí na nákup nebo tchyně umyje nádobí...


TÁTOVÉ, BUĎTE K DISPOZICI

Nejlepší způsob, jakým můžete zahájit svůj nový život jako otec, je být doma se svou ženou a dítětem. Pokud je to možné a finančně únosné, vezměte si v období po narození dítěte tolik volna ze zaměstnání, kolik to jen jde. Nebo se aspoň snažte být doma co nejvíc – vzdorujte přesčasům, pozdním schůzkám a služebním cestám, které mohou být odloženy na jindy. Vezměte si na starost více domácích prací než obvykle a podělte se s manželkou o péči o dítě. Nezapomínejte také věnovat nějaký svůj čas partnerce samotné, co třeba potěšit ji květinou? Maminčin odborník Simona Lazzari dětská sestra, dula, instruktorka kojeneckého plavání a laktační poradkyně, Studio pro ženy Magdaleny Mikulandové, Praha, www.studioprozeny.cz

9.7.2008 | Mirka Koníčková a Simona Lazzari

INFORMACE O DVD - CVIČENÍ PO PORODU

https://www.mildproduction.com/cs/projekty/vzdelavaci-porady

POHODOVÉ KOJENÍ - ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ

https://www.mesicnikzdravi.cz/vztahy/kojeni.htm

POHODOVÉ KOJENÍ aneb
Řešíme problémy

I když na kojení miminka je možné se teoreticky připravit, v praxi to je vždycky velká novinka. A navíc přichází ve chvílích, které jsou pro nezkušenou maminku velmi náročné. Většina problémů ale má řešení.

Zatímco před pár desítkami let lékaři považovali dětskou výživu za lepší stravu než mateřské mléko, dnes o potřebnosti kojení už nikdo nepochybuje. Úplně snadné to ale taky není. Ne vždycky se totiž daří kojit tak, jak by si maminka představovala. Problémy s kojením má dokonce více maminek než dřív. „Potíží s kojením spíše přibývá, a to z mnoha důvodů. Paradoxně i proto, že kojit je rozhodnuta většina maminek. Maminkám navíc chybějí i zkušenosti jejich matek, které často rodily v době, kdy se kojení velmi regulovalo. Matky, které striktně dodržovaly všechna doporučení pediatrů té doby, často samy měly potíže, které postupně vyústily v nahrazení kojení Sunarem,“ vysvětluje laktační poradkyně Simona Lazzari, která maminkám s kojením pomáhá.

Instinkty pomohou

Řada maminek je kvůli kojení nervózní a nejistá, protože nepoznají, „necítí“, zda je všechno v pořádku. „Mnoho současných maminek si zvyklo mít vše exaktně vysvětlené, spočítané, dané a trochu se jim vytratil instinkt, šestý smysl, osobní přesvědčení, že své dítě dokáží uživit vlastním mlékem,“ upozorňuje Simona Lazzari. Mnoho matek má ale i opačný problém. Mají pocit, že na kojení nic není a že půjde bez problémů samo. Tak to ale také tak úplně není: je třeba vědět, jak miminko správně přiložit, jak poznat, že dítě jí málo, nebo jak pečovat o bradavky, které si zvykají na nový způsob „použití“.

Nebojte se poradit

„Stále ještě přetrvává přesvědčení, že se kojení má regulovat: jednak se mají hlídat odstupy mezi krmeními a jednak i délka kojení. Novorozenci se často nabízí láhev, maminky mnohdy hned po porodu začínají na kojení používat kloboučky, často zbytečně, a podobně,“ vypočítává poradkyně další problémy, které maminky mívají. Tyto chyby je většinou možné vyřešit poradou s odborníkem, lékařem či laktační poradkyní. Kontakty na laktační poradkyně vám dají v porodnici nebo si je můžete najít na adrese www.kojeni.cz, najdete tu i praktické rady a informace o nejčastějších problémech. Užitečné informace o kojení najdete také na adrese www.kojeni.net.

A s čím se maminky potýkají nejčastěji?

  • Bolestivé bradavky:
    V prvních dnech po porodu nenechávejte dítě, aby prs „cumlalo“ jako dudlík. Bradavky si musejí zvyknout, a tak je dítěti nechávejte jen po dobu jídla. Zvažte, zda by nepomohla jiná poloha při kojení – měňte polohy a snažte se, aby dítě mělo bradavku v koutku úst. Jako první vždy dítěti nabídněte méně bolestivý prs. Co nejvíce nechávejte bradavky na volném vzduchu a po kojení je vždy ošetřete hojivou mastí.
     
  • Ploché či vpáčené bradavky:
    Pokuste se bradavku přimět, aby vystoupila – podrážděte ji či povytáhněte, případně se jí dotkněte ledem. Zkuste vymáčknout několik kapek mléka, abyste dítě nalákala. Až pokud žádná z těchto metod nezabere, použijte klobouček.
     
  • Bolestivá prsa či retence mléka:
    Několik dní po porodu mohou být prsa oteklá, napjatá a bolestivá. Pomohou teplé vlhké obklady, odstříkání trochy mléka před kojením a časté kojení. Stejný postup pomůže i při ztíženém odtoku mléka z mlékovodu (tzv. retenci), kvůli němuž část prsu zatuhne.
     
  • Nedostatek mléka:
    Většinou se tvoří mléka tím víc, čím častěji se dítě k prsu přikládá. Nejlépe je přikládat dítě k oběma prsům, zvláště se to týká dětí, které jeví známky nedostatečné výživy (nepřibírají, málo močí atd.). Pokud možno dětem nedávejte dudlík ani láhev s dudlíkem, příkrm jim případně dávejte na lžičce. Pokud vám během kojení ubude mléko, může se jednat o přechodný stav – nepropadejte panice, vše se nejspíš během pár dnů upraví.
     
  • Silný vypuzovací reflex:
    Pokud z bradavky vytéká opravdu hodně mléka, dítě se může při kojení až zalykat, po jídle ublinkávat a mimo kojení bude mléko z prsů vytékat. Pomáhá změnit polohu kojení (např. na zádech nebo vzpřímenou) a také je dobré kojení přerušit, když mléko samo teče, a pokračovat až po minutě či dvou, kdy jeho proud zeslábne. Pomůže také plochou ruky na bradavku minutu až dvě tlačit.
     
  • Zánět prsu:
    Asi tři týdny po porodu se může objevit zánět prsu, který se projevuje bolestí, otokem a teplotou. Mastitida se léčí studenými obklady, antibiotiky a léky proti bolesti a teplotě. I z nemocného prsu by se ale mělo kojit a odstříkávat, aby byl dostatečně vyprázdněn.
     
  • Plísňový zánět bradavek:
    Pokud dvorec či bradavka svědí či pálí a později bolí a kůže je červená a loupe se, jde zřejmě o plísňový zánět. Je třeba používat léčivé masti, pečlivě si mýt ruce a často měnit vložky v podprsence (nejlépe látkové či hedvábné).
I když se vám z tohoto seznamu může zdát, že kojení je sérií hororových komplikací, tak zlé to rozhodně není. A i kdyby vás některý z těchto problémů potkal, za zdravý a spokojený vývoj vašeho dítěte to jistě stálo.

Další informace k tomuto tématu najdete v listopadovém vydání Zdraví.


Kristina PROCHÁZKOVÁ
FOTO: Shutterstock a archiv redakce

ODKAZY NA ČLÁNKY V MÉDIÍCH

https://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/budu-maminkou-3-lunarni-mesic-denisa

https://jacymeyer.com/work_detail.asp?id=293

https://www.babyweb.cz/Clanky/a615-Jak-pomuze-laktacni-poradkyne.aspx

https://www.mojebetynka.cz/dite-je-na-svete/miminko/cviceni-s-miminkem-podrobny-navod-vcetne-fotografii

https://www.mesicnikzdravi.cz/recepty/cviceni.htm

https://www.mesicnikzdravi.cz/recepty/tehot.htm

https://www.femina.cz/magazin/rodina-a-deti/jak-spravne-kojit-4-pohodlne-polohy.html

https://www.babinet.cz/clanek-6643-kojici-polstar--se--kterym-je-kojeni-hrackou.html

https://www.babyweb.cz/Clanky/a3536-Mam-dost-vyzivne-mleko.aspx

https://mladazena.maminka.cz/scripts/detail.php?id=320468

 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/210562220600053/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/210562220600053/chat/2136/

 

CO JE BONDING? PROČ JE TAK DŮLEŽITÝ?

https://prehravac.rozhlas.cz/audio/1041602

 

Jedná se o poporodní proces tvorby hlubokých emočních vazeb mezi matkou a dítětem. Jakýkoliv nepotřebný (život nezachraňující) zásah do tohoto procesu je zbytečný. Je povinností všech, kteří asistují a doprovázejí rodičku, aby bonding maximálně podpořili a upřednostnili před všemi rutinními zásahy (např. ošetření, měření, vážení, zahřívání), které vedou k oddělování maminky a miminka bezprostředně po porodu a po další minimálně dvě, lépe až 12 hodin.

Oba totiž nejsou vývojově připraveni na to, aby (po 9 ti měsících strávených spolu) po tak náročném procesu jako je porod, byli zbaveni vzájemného kontaktu. Oba očekávají kontakt kůže na kůži, vůni a teplo důvěrně známého těla, tlukot svých srdcí, svými smysly vnímají vše, co jim připomíná a dává pocit známého prostředí a bezpečí. Miminku maminku a mamince všechno, co jí připomíná kontakt s vytouženým miminkem. Poloha miminka na maminčině hrudníku připomíná miminku jeho polohu v děloze.

  • položení nahého dítěte na matčino nahé břicho ihned po porodu (při porodu sekcí k tváři maminky)
  • podpora a nepřerušování tohoto kontaktu nejméně 2, lépe 12 hodin (při porodu sekcí může zastoupit kontakt kůže na kůži tatínek, pro dítě jsou jeho bakterie zdraví přínosnější, než-li bakterie ošetřujícího personálu), pokud maminka potřebuje osobní pauzu, může kontakt zajistit tatínek
  • otření dítěte na těle matky a zabalení dítěte i matky jako jedné jednotky do teplých osušek a přikrývek (maminky sprchujte se po porodu v co nejdelším čase a hlavně si neumývejte prsa)
  • matka a dítě jsou v kontaktu "skin to skin", kůže na kůži
  • umožnění a podporování vizuálního kontaktu - pohledu z očí do očí matky a dítěte, podložení hlavy matky, pokud rodí vleže (pokud musí být dítě v inkubátoru, zajištění webové kamery matce anebo fotek a videí v pravidelných intervalech)
  • pomoc s přisátím miminka k bradavce dle jeho tempa a připravenosti - může to být až do 30 minut kontaktu kůže na kůži, do té doby miminko i maminka odpočívají a seznamují se spolu! - počkejte až si strká pěstičky do úst, na kterých má plodovou vodu, aby jej k bradavce dovedla, ta voní stejně jako plodová voda, olizuje si rty a kývá hlavou ze strany na stranu - zásadně neumývat dítěti ruce od plodové vody a nechávat volně. Po medikovaných porodech je miminko chvíli unavené, je zapotřebí nechat jej odpočinout na kůži matky, oba taky vylučují potřebné množství oxytocinu k podpoře jejich vzájemného kontaktu
  • zajištění pohodlné polohy pro matku (křeslo, postel, polšáře) i dítě (v náručí matky)
  • zajištění klidného, vstřícného a intimního prostředí ze strany zdravotníků
  • jakékoliv vyšetření a ošetření dítěte /sejmutí skore Apgarové, stetoskop, podvaz pupeční šňůry/ provést na těle matky (u rizikového novorozence v blízkosti matky, aby měla nad miminkem kontrolu, alespoň vizuální)
  • eliminace techniky, videokamery, mobilního telefonu v těchto neopakovatelných prvních okamžicích. Nedívejte se maminky na mobily (smsky počkají stejně jako jejich adresáti) a do fotoaprátů, dívejte se na své miminko a do jeho očí, tento jedinečný okamžik vašemu miminku a vám žádné fotografie ani videa později nezprostředkují!

U maminek, které porodily císařským řezem nic nebrání ranému kontaktu už na operačním sále, například přiložením na rameno či tvář, pokud je maminka ve svodné anestezii. Nic nebrání umístění miminka alespoň do jedné místnosti s maminkou ihned v prvních hodinách po císařském řezu, pokud zrovna maminka nemůže mít miminko na svém těle. U miminek, které se narodily císařským řezem se již nemusíme obávat zhoršené poporodní adaptace, kterou by mohla způsobit anestetika, protože se dnes používají moderní a kvalitní anestetika v malých dávkách.