D  U  L  A

 

 

Již sedmnáctým rokem je mi ctí a velkým potěšením doprovázet ženy u tak významné a neopakovatelné události, jako je porod.

Vážím si důvěry každé jednotlivé budoucí maminky, která mne osloví a požádá o asistenci   při narození svého miminka.

Pomáhám na svět postupně mnoha sourozencům dříve narozených miminek a stávám se tak malinkatou součástí rozšiřující se rodinky, což je pro mne nepopsatelná radost.

V tomto oboru jsem začínala jako průkopnice, v porodnicích jsem se setkávala s nefalšovaným překvapením, že instituce duly vůbec existuje, někdy pojmenování "dula" budilo rozpaky až pohoršení, jindy vyvolávalo úsměv nad zvláštním pojmem.

Dnes je postavení duly u porodu více méně přijímáno samozřejmě, někde s výhradami a podmínkami, které musí všichni účastníci porodu respektovat, jinde s otevřeností, pochopením a úctou k přání rodičky. 

Dula je pečující osobou, připravující rodičku během těhotenství, doprovázející rodičku k porodu a dále se starající o novopečenou maminku a novorozence.

Dula je v ideálním případě odborně vzdělaná osoba, která nikterak nezasahuje do kompetence zdravotního personálu, její úlohou je po všech stránkách usnadnit a ulehčit porodní proces doprovázené rodičky.

Dula je psychickou, fyzickou, emocionální i morální oporou, připravená v rámci možností zajistit ideální podmínky, klid a uvolněnou atmosféru pro rodičku, která by se měla cítit bezpečně, co nejvíce se uvolnit a díky tomu se na svůj porod zcela soustředit.

Je-li třeba, poskytuje psychickou oporu i partnerovi a zbytku rodiny, pokud se porodu účastní.

Z praktického hlediska, dula vykonává veškeré úkony, které mohou zpříjemnit pobyt na porodním sále, může masírovat, napomáhat v polohování, prodýchat s rodičkou kontrakce, doprovázet jí do sprchy - svlékat - oblékat, všechny i ty nejbanálnější úkony, které mohou nastávající mamince usnadnit její situaci.

Každá žena je individualita a správná dula, musí vycítit, čím jí nejlépe uspokojí. Některá žena má potřebu být "vedena a usměrňována" jiná chce "mateřskou péči, soucit a velkou dávku pochopení", další stačí masáž a mnoho jiných technik, které by dobrá dula, měla umět nabídnout, ale určitě všechny ženy potřebují vydatně chválit, dodávat kuráž a očekávají neomezenou trpělivost, vytrvalost, pochopení a uznání.

Mnoho výzkumů v tomto oboru neomylně vypovídá o pozitivním dopadu přítomnosti duly během porodu. Například až o 25% zkracuje délku první doby porodní (otevírání děložního hrdla), o 30% snižuje potřebu analgezie (léků proti bolesti), o 40% snižuje potřebu hormonální podpory (Oxytocin - hormon vyvolávající děložní stahy), o 60% méně žádostí o epidurální anestezii (místní znecitlivění zasahující právě oblast pánevního dna a gynekologického aparátu, bez omezení hybnosti či vědomí rodičky)...

Přítomnost duly u porodu má v neposlední řadě i blahodárný vliv na nekomplikovaný nástup laktace, jednodušší sblížení s novorozencem a snížený výskyt poporodní deprese. Rodičky doprovázené dulou obvykle vzpomínají na porod s entusiasmem a s radostí.

Osobně se k asistenci u porodu stavím poměrně aktivně, jsem zdravotník a dokážu vystihnout a odhadnout jemné niance, související s porodním procesem, poradit a mnoho situací řešit. Mé rodičky rodí obvykle kratší dobu, než je běžný průměr, obchází se většinou bez analgezie i epidurálu.

Jako laktační poradkyně a dětská sestra mohu přikládat miminka k prsu a podporuji kompletní bonding.

Chystám se, stát se specialistkou pro zpracování placenty, tudíž v krátké budoucnosti budu nabízet i tuto službu.

 Dobře se orientuji ve všech pražských i okolních porodnicích a jsem přátelsky přijímána i ze strany personálu.

Docházím i do rodiny k narozenému miminku, pokud je třeba laktační a pediatrické poradny.

 

DULA

časopis Zdraví 8/2014

18.01.2015 19:01
Rozhovor o porodnicích, přípravě k porodu, porodu s dulou.

časopis Claudie 6/2014

18.01.2015 18:45
Velké PR s příběhy tří maminek, kterým jsem pomáhala u porodu

Porod se Simonou Lazzari

10.11.2011 21:47
16.5.2006 Porod se Simonou Lazzari Porod mého prvorozeného syna jsem prožila z velké většiny sama (víc než jeden den) na “hekárně” a v přípravně. Můj manžel tam se mnou nemohl být, neboť se jedná o společné prostory pro všechny rodičky. Na tyto okamžiky jsem nevzpomínala ráda a proto jsem před...

Porod v Hořovické porodnici

09.11.2011 20:14
Dula u porodu   Pokud si někdo klade otázku, zda má smysl přizvat ke svému porodu dulu, pak dle mého názoru existuje jednoznačná odpověď: „Ano.“, a to bez jakéhokoliv zaváhání. Osobně jsem se setkala se zpochybňováním či úsměvným zlehčováním její přítomnosti u porodu, ale to...

První kontakt se světem

09.11.2011 20:09
Mila Simono, vy jste takova mila a srdecna zena, opravdu jsem moc rada, ze jste pomohla L. na svet, tim jeho prvni kontakt se svetem byl pozitivni a hezky. Az bude L. trozku starsi a uz muzu s nim mezi lidi, urcite Vas navstivime ve Studiu pro zeny, abyste videla, jak L. se ma a jak vypada...

Rodila jsem se Simčou…

09.11.2011 19:15
Rodila jsem se Simčou…   V srpnu  2004 jsem porodila chlapečka V. v ÚPMD v Podolí. K porodu se mnou měl jít manžel. Na jedné z hodin těhotenského cvičení jsem se dozvěděla, že k porodu chodí jak Magdalena, tak Simona s Markétou. Doma jsem se o tom...

Diskusní téma: DULA

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek