2 DÍL - TĚHOTENSTVÍ

  • stal se zázrak,
  • změny na organismu, nálady,
  • návody k řešení jednotlivých obtíží,
  • jak se udržet fit, ve formě a v pohodě,
  • jak muž - otec dítěte vnímá a prožívá dny v očekávání

 

Stal se zázrak, kde hlavními protagonisty je čerstvě uvolněné žádostivé vajíčko a neohrožená, silná a rychlá spermie, nesoucí rozhodující informace a mimo mnohé i o pohlaví později narozeného miminka.

Jedno či dvě dozrálá vajíčka z celkového počtu asi tří až čtyř set, která dozrávají v reprodukčním období ženy, putuje z vaječníku vejcovodem vstříc jedné, ze třech set milionů spermií, té, která bude nejrychlejší (má čas max.48 hodin) a nejodhodlanější, bude muset překonat vůči své velikosti neuvěřitelnou vzdálenost z pochvy až ke zmíněnému vajíčku, cestou prokázat heroickou zdatnost, neúprosnost, vytrvalost a v neposlední řadě i atraktivnost pro samotného hostitele. Vyvolená spermie splyne s vajíčkem, které okamžitě a nezpochybnitelně uzavře cestu jiným, pářením chtivých, spermiím. Poté nastane nadmíru komplikovaný a nenapodobitelný proces buněčného dělení, uhnízdění oplodněného vajíčka a vývoje embrya, později zvaného plodu.

Termín narození miminka se počítá od prvního dne poslední menstruace, v potaz se berou pohyby plodu a hlavně údaje ultrazvukového vyšetření. Období těhotenství čítá 28 lunárních dní, tzn. 10 lunárních měsíců, do běžného kalendáře převedeno, se jedná o 40 týdnů, cca 9 měsíců.

 

1 trimestr 1 – 12 týden, 0 – 3 měsíc

Embryo ještě neměří ani 1cm, ale již stačilo vyvolat změny v maminčině organismu, které zajistí jeho budoucí zdárný vývoj. U maminky v očekávání, která ještě možná ani netuší, že je těhotná, se zvedají hladiny hormonů (progesteron a HCG – jejich přítomnost je zachycena v těhotenských testech, které potvrdí, či vyloučí těhotenství) zajišťující hladké uhnízdění oplodněného vajíčka, zklidní dělohu, která by se mohla bránit proti cizímu vetřelci, znemožní menstruaci, zkorigují autoimunitní odpověď ženy a celkově jí i psychicky nastaví do „jiného stavu“, který v pravém slova smyslu skutečně jiným je.

 

1 měsíc

Embryo – tvar mini hruštičky (1cm), kde hlavová část je kulatá partie, nervová soustava je první vyvíjející se systém, zmnožují se krevní cesty, cca. od 24 dne je identifikovatelné primitivní pulsující srdíčko, začínají se vyvíjet výčnělky končetin. Zárodek si vytváří předpoklady pro ideální spojení s matkou.

2 měsíc

Embryo – tvar malé fazolky (2cm), s větší hlavovou částí, kde se rýsují náznaky očí, nosu, úst, čelisti se zárodky zubů a končetiny připomínají malé výčnělky, jsou založené všechny orgány, mozek vykazuje elektrickou aktivitu. Srdíčko tepe závratnou rychlostí již v rozdělených dvou komorách. Vyvíjí se trávicí soustava a rostou plíce.

3 měsíc

Plod – nastartoval rychlý růst, ke konci tohoto měsíce bude asi 10 cm dlouhý až 90 g těžký. Hlava je stále dominantní svou velikostí. Obličejíček se začíná podobat lidskému, v otevřených očích se vyvíjí duhovka. Rýsuje se malý nosík a ouška. Vyvíjejí se pohlavní orgány, pupeční šňůra a placenta, zakládají se kostní buňky, játra se ujímají své funkce – krvetvorby a dorůstají a mohutní již existující orgány. Na končetinách jsou pozorovatelné prstíky s rostoucími nehtíky a viditelnými otisky prstů. Plod se pohybuje v malém množství plodové vody, ohýbá se, protahuje, kope nožičkami a ručičkami, zatíná pěstičku, mračí se, reaguje na dotyk. Umí polykat a ochutnává neustále plodovou vodu, kterou pak s močí vylučuje do svého prostoru v dutině plodových blan. Jeho dokonalé srdíčko je vyšetřitelné stetoskopem a tepe dvojnásobnou rychlostí, než dospělé srdce.

 

Žena – nepřichází očekávaná menstruace, nebo jen velmi lehký průběh krvácení, či krvavého výtoku. První dva měsíce, možná stále ještě nic netušící čerstvě těhotná žena začne pátrat. Jiný stav bude potvrzen jedním z mnoha typů těhotenského testu, či krevního odběru u gynekologa. Radost a štěstí budou doprovázet počáteční nejistoty a pochybnosti, které každá nastávající maminka prožívá po svém více či méně intenzivně.

Těhotná žena začne pravděpodobně pociťovat zvýšenou únavu, přecitlivělost na pachy, ranní nauzeu, občasné dopolední zvracení, nadměrnou tvorbu slin, napětí v prsou se zvýšenou pigmentací bradavek a dvorců, „nadmuté bříško“, eventuelní zácpu, způsobena vyšší hladinou progesteronu, který svým účinkem působí i na zvolnění peristaltiky střevní. Častější nutkání na močení, možná lehké otoky dolních končetin v pozdních hodinách. Emoční nevyrovnanost, střídání nálad a přecitlivělost jsou běžné projevy měnící se hormonální výbavy těhotné. Množství krve stoupne o plazmatickou složku asi o 1-1,5 l, což je téměř 20% celkového objemu krve. Srdce je tedy vytíženější, než obvykle a zátěž se bude ještě mírně zvyšovat. Krevní tlak nižší, nebo kolísavý, výjimečně pocit na omdlení.

 

Doporučení

Vydatný odpočinek a spánek, zvolnit sportovní aktivity, nahradit chůzí v přírodě, zdravá životospráva a výživa s doplněním kyseliny listové, kvalitních bílkovin a omega 3 mastných kyselin, dostatek vláknin a tekutin jako prevence zácpy. Vyhýbat se neznámým zvířatům (toxoplasmóza, listerióza, ornitóza…), toxickému prostředí, nočním službám, těžké práci a zvedání břemen. Obklopit se příjemnými věcmi a požádat své okolí, aby vás nezahlcovali strastiplnými příběhy a zkušenostmi z těhotenství a porodu. Vyhovte si vydatnějším spánkem. Vyberte si porodnici, jste-li z Prahy nebo větších měst. V Praze v Podolí, Apolináři, Motole je obvyklé se registrovat k porodu již ve 14 týdnu!

 

Typy

Nauzea a zvracení – změna dietních návyků. Provází-li nevolnost ženu již od rána, doporučuje se vstát z lůžka klidně a pomalu až po konzumaci sušenky, či sucharu a nesycené studené vody. Upřednostnit studené vysokokalorické pokrmy, zázvor v podobě sušenek, čaje, nebo tablet, vitamín B6, akupresura bodu PC6, antiemetika, která předepíše gynekolog v případě výrazných potíží a hubnutí. Po zvracení nečistit bezprostředně chrup zubní pastou, lépe vypláchnout ústa mlékem, které navodí lepší podmínky pro iritovanou sklovinu chrupu.

 

Otoky – masáž nohou a zad, střídavé koupele (nádoby se studenou a teplou vodou, ve kterých žena střídavě „pochoduje“), polohování dolních končetin, cvičení proti otokům, vč. prevence varixů. Při velkých potížích stahovací ponožky, podkolenky či punčochy – dle rozsahu, navléknout hned po ránu na ještě neoteklé nohy.

 

Nízký krevní tlak – čerstvý vzduch, pohyb i během sedavé pracovní doby, vyvarovat se dlouhému stání bez pohybu, dostatek tekutin, lehce zvýšit obsah soli, pravidelné stravování po menších dávkách, spánku, odpočinku, pomalé vstávání, polohování na levý bok a zvýšené nohy. Cukr, lékořice, kopřiva, zázvor pomáhají tlak mírně zvedat. Hořká čokoláda, levandule a rozmarýn, minerál draslík obsažený v banánech, bramborách se může naopak na snížení tlaku podílet.

V případě pocitu přicházejících mdlob, zaujmout bezpečnou polohu – vleže zvednout dolní končetiny nad úroveň hlavy, levý bok, informovat o těhotenství okolí, tekutiny, čerstvý vzduch.

 

Zácpa – pohyb, břišní dýchání, dostatek tekutin, vláknin a probiotik. Netlačit příliš na stolici, chránit konečník před hemeroidy vhodnou mastí a sedacími koupelemi – z extraktu dubové kůry, eventuelně použitím glycerínového čípku. Projímadla v tomto období nejsou vhodná.

 

Sexuální aktivita - je v souladu s těhotenstvím se zvýšenou opatrností, či vynecháním ve dnech obvykle přicházející menstruace, kdy je děloha přecitlivělejší.

 

Prevence strií – začněte od druhého měsíce, opatřete si kvalitní olej proti striím (pajizévky vznikající na vypjaté břišní i prsní a hýžďové partii, následkem uvolněného podkoží) a pravidelně po osprchování naneste a vmasírujte krouživými pohyby do podkoží.

 

Co pohlídat

Vstupní těhotenské vyšetření u gynekologa obvykle 6 týden těhotenství, ultrazvuk vyloučí mimoděložní těhotenství. Součástí vstupního vyšetření je kultivace z pochvy, kolposkopie a eventuelně cytologie a vyšetření děložního hrdla, pelvimetrie – měření rozměrů pánve. Krevní testy a vyšetření moči, poševní ultrazvuk bývá obvyklý.  Většinou v 10-12 týdnu se vystavuje těhotenská průkazka se všemi důležitými údaji vztahujícími se k těhotenství, ultrazvuk, údaje o plodu, záznamy o zdravotním stavu ženy, mimo mnohé i tělesná váha, EKG, návštěvy zubního a obvodního lékaře… Převážně ve 12 týdnu se opakuje ultrazvuk – UTZ, který rozkrývá škálu údajů od počtu plodů v děloze, základní informace o plodu i o jeho stáří, eventuelně vývojové vady.

 

2 trimestr 13 – 27 týden, 4 – 6 měsíce

4 měsíc

Plod – přibližně 16 cm a 140-250 g, pokrytý tenkou, stále průsvitnou svraštělou, načervenalou kůžičkou, pokrytou jemným chmýřím, pod kterou je patrné cévní zásobení. Na hlavičce se objevují první vlásky. Plodová voda se plynule během 24 hodin obmění asi 2-3. Cca v 15 týdnu je dokončen vývoj ledvin, trávicího traktu.

Plod je již vybaven základními reflexy – reaguje na podráždění například sevřením pěstičky, nebo pohybem tělíčka. Plod stále polyká plodovou vodu, kterou i vdechuje. Je schopný slyšet matčin hlas, její srdce a hluk jejího těla i okolní zvuky.

 

5 měsíc

Plod – asi 19 cm dlouhý a až 300g těžký. Tělíčko se značně zvětšuje, tělo je pokryté mázkem, začíná se zakládat podkožní tuk. Vyvinuté končetiny s prstíky a nehtíky. Formují se základy pro definitivní i mléčnou dentici. Na hlavičce rostou vlásky, vyvíjí se obočí a řasy. Oční víčka jsou dotvořena a zůstávají prozatím uzavřena. Nosní kost formuje nosík a obličej nabývá na stále lidštější podobě. Mimické svaly na obličeji se stahují do grimas. Miminko je poměrně aktivní, a pokud nespí, vydatně si pohrává s ručkama, rozpřahuje se, kope, nevědomky se ohmatává, hraje si s pupeční šňůrou, cucá palečky a stále vychutnává plodovou vodu. Reaguje tepovou frekvencí na zvukové podněty, rozlišuje různé žánry, upřednostňuje klidnou klasickou hudbu, dle výzkumů Mozartovu melodičnost a rytmus má nejraději. Nervový systém se stále zdokonaluje, mozek expanzivně narůstá. Pohlavní orgány děvčátka disponují přibližně 1-2 miliony vajíček ve vaječnících, u chlapečků dochází ke tvorbě semenných kanálků ve varlatech.

6 měsíc

Plod – asi 30 cm dlouhý a až 800g těžký. Poměr mezi tělíčkem a hlavou doznává lidské podobnosti. Vývoj a růst stále v nejvyšším nasazení, přibývá podkožního tuk, kůže je stále zvrásněná ale již méně průsvitná a odolnější. Narůstající svalová hmota, která je zodpovědná za stále rychlejší, častější (i 100 pohybů za hodinu) a razantnější pohyby, které někdy ubohá maminka rozhodně nepřehlédne. Pozvolna se dokončuje se vývoj plic a děťátko trénuje dechové pohyby, zakládá se imunitní systém a intenzivně pokračuje vývoj mozkové činnosti. Fáze bdění a spánku se pravidelně střídá, miminko citlivě reaguje na zvuky, v mnoha případech zaznamená i lidskému dospělému uchu nedostupný zvuk. Ještě v postnatálním období disponuje širší škálou slyšitelných zvuků, lépe a libě vnímá a odpovídá na vysoké tóny (proto automaticky a nevědomě mluvíme na miminko vyšším hlasem). Stejně aktivní je i zrak miminka, je dokázáno, že již v tomto stádiu prenatálního věku, se plod zajímá o světlo a je ochotné se za jeho zdrojem (baterka přes břicho maminky) i točit. Cucáním palečku se připravuje k sání z prsu maminky, rozvíjí se sací reflex (plodová voda obsahuje i stopy kyseliny mléčné, která je součástí mateřského mléka, ne nadarmo to takto příroda zařídila, pro dítě je po porodu prso maminky atraktivní i díky této zkušenosti z bříška). Časté vydatné sání může zapříčinit škytavku, kterou maminka neklamně pociťuje – často i v noci a nemůže ji nijak ovlivnit.

 

Žena – děloha přiměřeně a utěšeně roste, s ní i tělesná váha (asi 0,5kg za 1 týden), která dosahuje na konci těhotenství až 12 - 15%  nárůstu od předchozí tělesné váhy. Růst dělohy lze pozorovat na střední čáře břicha, kde se rýsuje centimetr po centimetru, měsíc po měsíci stoupající pigmentová linie tzv. linea fusca, která zmizí ke konci šestinedělí. Koncem tohoto trimestru dochází k nepravidelným, krátkým děložním stahům, které neohrožují těhotenství a maminka je pociťuje jako tvrdnutí bříška, bývají vyvolané prudkými pohyby sílícího dítěte, je-li takových stahů během dne nepřiměřeně, maminka má doporučen klid, odpočinek, a minerál magnézium. Placenta jako orgán, který poskytuje dítěti výživu, zásobu kyslíku, odvádí od něj zplodiny, řídí některé hormonální pochody a působí jako pohodlný polštářek, převzala svou definitivní iniciativu. Prsa jsou mírně napjatá s pozorovatelným prokrvením pod kůží, pigmentovanější bradavky mohou vylučovat mlezivo – kolostrum, což je běžný jev, odpovídající zvýšené aktivitě hormonu prolaktin, který bude řídit budoucí laktaci. Obecně se druhý trimestr považuje za příjemné období, kdy se maminkám uleví a necítí se tak unavené, mnoho potíží z prvního trimestru vymizí, nebo se značně redukují. Psychika ženy se ustálí a postupně se přeprogramovala do jiného stavu a mateřství. Žena může cítit návaly tepla, střídavě zimomřivost, spíš převládá lehce zvýšená teplota, která je v těhotenství fyziologická. Potivost, která může i obtěžovat je způsobena zvýšeným nárokem organismu na metabolismus a odpadní látky matky i plodu se v hojné míře vylučují potními žlázami po celém těle. Rostoucí bříško začne mírně ovlivňovat držení těla a statiku celé postavy. V tomto období, je-li těhotenství naprosto fyziologické, je velmi vhodné začít příjemným a odborně vedeným těhotenským tělocvikem, který bude zaměřen na veškeré svalové skupiny v těhotenství strádající vč. pánevního dna, svaly pracující k porodu, cviky napravující držení těla a kompenzující bolavá záda.

 

Doporučení

Užívejte si neopakovatelných chvil s vaším miminkem, hýčkejte se, rozmazlujte se, dopřejte si krásné zážitky a vjemy, které vás vyladí a potěší. Využijte dobré kondice k postupným nákupům, zařizování a plánování všeho, co s miminkem a jeho příchodem souvisí. Vytipujte si odborný těhotenský kurz, který vás postupně připraví, povede a naučí naslouchat svému tělu. Dobrý těhotenský kurz by měl být rozložen do delšího časového období, aby poskytl nejen fyzickou přípravu a nabídl pestrou škálu zdravotního cvičení, ale měl by zároveň garantovat, že vás poučí a povede k porodu, poskytne praktickou a ověřenou metodiku, díky které zvládnete porod i poporodní období včetně kojení a péče o miminko (Studio pro ženy s.r.o. - www.studioprozeny.cz). Kolem 17 – 19 týdne začnete vnímat jeho nesmělé a letmé pohyby, které vám budou připadat zvláštní, a budete váhat, zda je to TO „ono“. Stále dbejte na vyváženou a kvalitní stravu s upřednostněním již jmenovaných pokrmů, odpočívejte, poslouchejte hudbu, která bude lahodit i miminku. Můžete zkusit „vysílat“ miminku do bříška různé žánry hudby, a vycítit, která je ta pravá ořechová, na níž možná po narození i zareaguje, bude-li mít možnost ji slyšet opakovaně. (tiše pusťte do sluchátek přiložených k bříšku hudbu a soustřeďte se na reakci miminka, já jsem takto „vysílala“ dceři Dvořákovu symfonii Z nového světa a dcera na ni očividně po narození reagovala – zklidnila se a zvážněla, jako by slyšela něco známého).

 

Typy

Bolavá záda – správný pohyb, držení těla ve stoje i v sedě a vhodné cvičení, protahování, odborná relaxační masáž, teplé obklady, aromaterapie, podkládání zvětšujícího se bříška polštářkem při lehu na boku, odpočinek.

 

Potivost – vhodné a volné bavlněné oblečení, častější hygiena s kosmetikou neobsahující alkohol, exponovaná místa pod prsy, mezi stehny… eventuelně ošetřit zásypem, nebo vložit tenké plátýnko.

 

Předcházet močové infekci – dostatek tekutin, močový měchýř je vystaven tlaku dělohy a dostatečně se nevyprazdňuje, to může vyvolat zvýšený výskyt bakterií, či kvasinek. Zvýšená hygiena, častá výměna vložek, při nepatrných známkách zánětu močového ústrojí (pálení, svědění, řezání, bolest, krev v moči) neodkladně vyhledat lékaře a přeléčit.

 

Zvýšená krvácivost z dásní a nosu – organismus je překrvený, sliznice křehké a oteklé, nechte si odstranit zubní kámen, spojte návštěvu s preventivní prohlídkou vašeho chrupu. Používejte měkký jemný zubní kartáček a vyplachujte ústní vodou. Při krvácení z nosu chladný obklad na zátylek a kořen nosu, zavést tlakový tampon, vyrobený třeba z papírového kapesníčku. Nechoďte do sauny a nepobývejte na přímém slunci.

 

Zvýšená aktivita prsů – pořiďte si pohodlnou bavlněnou podprsenku se širšími ramínky, která umožní zvětšení objemu i košíčků, noste vložky do podprsenky, které odchází-li mlezivo, pravidelně měníte.

 

Tvrdnutí břicha – děložní stahy, v tomto období tolerovatelné jsou-li v redukované míře, tzn. 4-10 za den. Pomůže zvolnit tempo, zklidnit mysl, břišní dýchání, lokální měkká masáž teplou dlaní, poloha v sedě, nebo leže na levém boku. Užívat magnézium, je-li doporučeno.

 

Prevence poporodní inkontinence – pravidelně a odborně procvičujte svaly pánevního dna, abyste se vyhnuly možným potížím po porodu.

 

Slunění – pokud jste na dovolené za sluníčkem, opatrně se sluněním, pigmentace, která se v těhotenství může distribuovat v nevyžádaných skvrnách na obličeji i po těle, za to nestojí. Nehledě na miminko, kterému se nepřiměřeně ohřívá jeho prostředí, pokud je bříško vystavené přímému slunci. Koupání v moři je vhodné, pokud pevné a bezpečné podloží, mírné vlny a prohřátá voda.

 

Co pohlídat

Cca v 16 – 17 týdnu se nabírá krev na tzv. „Tripl Test“, neboli trojí tes, který odhalí hladinu hormonů E3, hCG, AFP a vyloučí pravděpodobnost vývojových a rozštěpových vad, Downova syndromu.         U rizikových těhotných se stejné vyšetření s podporou UTZ provádí již v 10 – 12 týden. Není-li výsledek uspokojivý, následuje amniocentéza - odběr plodové vody. Ve 20 – 21 týdnu další UTZ, který komplexně a velmi podrobně získá informace o vývoji a růstu miminka, mimo jiné, je-li miminko přívětivé, odhalí i své pohlaví. Bude vám odebrán i vzorek krve, pro vyšetření krevního obrazu, u Rh-negativních matek vyšetření protilátek a množství železa. Ve 27 týdnu budete pravděpodobně vyšetřena k vyloučení těhotenské cukrovky testem O-GTT (orální glukózotoleranční test), který spočívá ve vypití určitého množství glukózy nalačno a zjišťování hladiny krevního testu na lačno, 1 a 2 hodiny po konzumaci glukózy.

 

3 trimestr 28 – 40 týden, 7 – 9 měsíc

7 měsíc
Plod
– 35-40 cm, 1200-1800g. Miminko stále více vyplňuje obsah děložní, pomalu se chystá do správné polohy k porodu – hlavičkou dolů. Jeho pohyby jsou stále silnější a pro maminku nekompromisnější, dává najevo nelibost, má-li nepohodlí a nutí tím do změny polohy maminku. Režim spánku a bdění dostává jasnější obrysy, ožívají obvykle, když je maminka v klidu, nebo usne. Mozek dítěte se začíná vrásnit do mozkových závitů, podle některých výzkumů nastává čas, kdy je dítě „vzdělavatelné“ a ukládá si zážitky do paměti. Jeho plíce se na konci tohoto měsíce vybavují látkou surfaktan, která po narození dítěti umožní rozvinout plíce a přijmout vzduch. Stále zdokonaluje své smysly, zrak i sluch – pozná hlas svých rodičů, hmat – vnímá hlazení přes stěnu bříška a cítí bolestivé podněty a chuť, která je velmi vybraná a dítě rozlišuje, jaký typ pokrmu maminka zkonzumovala.

 

8 Měsíc

Plod – 40-42 cm, 1800 – 2,3 kg. Dítě je prakticky připravené, sílí a roste, ukládá si podkožní tuk a protahují se a mohutní mu kosti. Hlavičkou nastavenou k porodním cestám se připravuje se na svět, stoupá množství protilátek v jeho těle a dovybavuje se dostatečným množstvím minerálů, vitamínů a stopových látek. Vypije a vymočí velké množství plodové vody, která je během dne permanentně doplňována a obměňována. Rostou vlásky a tělíčko se zbavuje ochlupení, které nahrazuje jemný mázek, jež zajišťuje nejen ochrannou vrstvu kůže v plodové vodě, bude i lubrikantem během porodu a v neposlední řadě zdrojem částečné výživy po narození.  

 

9 měsíc

Plod – 46 – 52 cm, 2,8-4 kg. Poslední zatěžkávací měsíc spojený s mírným nepohodlím malého prostoru v poloze se zkříženýma nohama a rukama před tělíčkem. Čeká je zkouška z „vyspělosti“ během přechodu na světlo Boží. Miminko sestouplo do malé pánve maminky. Zralé dorostlé miminko, s průměrem hlavičky cca 10 cm, jež vyhovuje průměru porodního kanálu, jeho lebka není definitivně uzavřena – dvěma fontanelami a nepevnými švy lebečními skýtá vůli, mírně se porodním cestám podřídit. Hrudník je asi o dva cm užší. Jeho nervová soustava téměř vyvinutá, bude potřebovat ještě čas po narození. Srdeční činnost pravidelná, též připravená pro zatěžkávací zkoušku nezávislosti na mamince. Plod stále vydatně nasává plodovou vodu spolu s odloupanými vločkami jeho kůže a mázku, které se vznáší v prostředí děložního vaku, v jeho funkční trávicí soustavě ve střevě se pozvolna formuje smolka – stolice, kterou dítě vyloučí po porodu. Miminko je velmi citlivé na zvukové, zrakové, chuťové i hmatové vjemy, občas škytá, otevírá pusinku, jakoby něco říkalo, kašle, dělá grimasy a usmívá se. U chlapců již varlata sestoupila do šourku, holčičky nyní disponují množstvím vajíček.

 

Žena – průměrný příbytek na váze 12 – 15 kg. Zbývají poslední tři měsíce do porodu. Začátek trimestru bude stále příjemný, budete relativně činorodá, iniciativní v nákupech, přípravách hnízdečka pro miminko. S každým přibývajícím týdnem bude pohyb lehce náročnější a neobratnější, bříško se bude zakulacovat do netušených rozměrů a jeho vzácný obsah klesat hlouběji do malé pánve (cca 36 týden), to bude spojené s pocitem i se skutečným procesem mírného roztažení pánevního pletence, aby byly porodní cesty prostupnější malému tvorečkovi. Namáhavější bude i dýchání, protože spodní laloky plic budou utlačené. Vaše srdce, játra a ledviny vystavené zvýšeným nárokům budou pracovat nadoraz a s maximálním nasazením. Spánek přetrhanější častým vstáváním na malou a vynuceným polohováním, které si bude určovat malý tvoreček. Možná se připomene také pálení žáhy způsobené utlačeným žaludkem, který se neubrání mírnému „zpětnému chodu“ žaludečních šťáv přes povolený svěrač jícnu. Ten pouze reaguje na hormonální změny posledních týdnů před porodem, jež mají zajistit uvolnění zmíněných porodních cest. Děloha se bude během dne i noci ozývat v nepravidelných stazích - lidově poslíčcích – tvrdnutí bříška. Každá maminka vykazuje rozdílnou děložní aktivitu, pokud však velká dráždivost děložní vede ke zkracování děložního hrdla a tím jeho dilataci, musí se včas zasáhnout. Ke konci trimestru se probouzí k aktivitě prsa, pokud nevykazovala dotud žádnou činnost, nyní budou napjatější a pravděpodobně vylučovat jemně nažloutlou nasládlou tekutinu – kolostrum – mlezivo. Platí stále, že prsa udržujeme v suchu, teple, s vložkou do podprsenky, která je pohodlná, se širšími ramínky a povolenějším obvodem. Od 32 týdne lze nastoupit mateřskou dovolenou, ve 34 týdnu ze zákona nastoupit musíte. Ve 38 týdnu se vyplatí mít zhruba připravenou tašku do porodnice a alespoň mít představu, co na porodní sál budu potřebovat. Rozhodně si nenechte ujít předporodní přípravu formou kurzů, či seminářů, kde se dozvíte, jak poznáte, že se jedná o porod, kdy odjíždíte do porodnice, co přesně je vhodné ve kterékoli situaci během všech porodních dob dělat, nebo se o to alespoň pokusit. Uvažujete-li o doprovodu duly (www.dula-simona.cz) k porodu, je nejvyšší čas jí kontaktovat a požádat o asistenci. Měli byste mít s partnerem představu, jak se porod vyvíjí a čím je která doba specifická, je ve vašem zájmu s předstihem se naučit, jak polohovat, pohybovat se, uvolnit se a dýchat během porodních kontrakcí a následně i jak se postarat o miminko, nakojit je…  Vše jmenované se zdá být naprosto přirozené a jednoduché, kéž by to tak skutečně bylo.

 

Doporučení

Naslouchat svému tělu, miminku i intuici, vyhovět zvýšeným potřebám odpočinku, relaxace, zastavení se v běhu každodenního kolotoče, dopřát si spánek po obědě, vypravovat se na ozdravné každodenní procházky (chůze přispívá správnému dopolohování miminka do porodních cest hlavičkou dolu). Promítnout si co, kde, kam, jak budu s miminkem v domácnosti dělat, uzpůsobit detaily, které později usnadní a ulehčí péči o miminko. Zásobit se potravinami, navařit si a zamrazit pokrmy do prvních dnů po příchodu z porodnice, kdy každá taková drobnost přijde velmi vhod. Kontaktovat doporučeného a vybraného pediatra a ujistit se, že mé miminko přijme do pediatrické péče. Stále docházet do kurzu, který vás připraví k porodu i poporodního období, sdílet pozitivní nálady a zkušenosti s ostatními maminkami a lektorkami. Pod odborným vedením zdravotníků cvičit pro odbourání a redukci negativních projevů pozdního těhotenství (zácpa, otoky, bolest zad, zatuhlost těla, prevence poporodní inkontinence, nedostatečnost cirkulace krve – nízký krevní tlak) a odpovídajícím procvičováním podpoří svalové skupiny k porodu, po porodu i laktaci. Zásobit tělo stravou bohatou na železo a vápník, magnézium, kys. listovou. Po 31 týdnu těhotenství si ověřte nárok na mateřskou dovolenou u svého zaměstnavatele, nebo správy sociálního zabezpečení jste-li OSVČ, studentka, nebo nezaměstnaná.

 

Typy

Bolesti v podbřišku – Mg, břišní dýchání, koupel v příjemně teplé vodě, jemná masáž teplou dlaní,

 

Bolesti v zádech – správné držení těla – mírně podsazená pánev do neutrálního postavení s jemným zapojením břicha, přenesením váhy na paty, nepostávat dlouho na jednom místě, protahování, polohování, cvičení, masáže, nahřívání.

 

Svědění kůže – lehká nedostatečnost jater, která jsou utlačená do nepřirozené polohy. Vzdušné a bavlněné prádlo, nedráždivá, eventuelně dětská kosmetika na kůži. V případě velkých potíží se předepisuje antihistaminikum.

 

Křeče – hlavně dolních končetin, mohou vás vyručit i ze spánku. Zvyšte příjem Mg, Ca, vit. B6, přitáhněte špičku nohy k tělu a propněte patu do země. Masáž postižené partie, působení teplem, polohování do vyšší pozice.

 

Otoky – nedostatečnost krevní cirkulace, nízký krevní tlak, pomůže polohování, střídavá koupel studené a teplé vody, cvičení, masáže.

 

Syndrom karpálních tunelů – brnění, mravenčení dlaní až zápěstí. Otokem dochází k útlaku nervů zásobujících horní končetiny. Pomoci může polohování – ruce nad hlavu, studené, některé mamince pomáhají teplé obklady, informovat lékaře.

 

Rozpínání pánve, tlak na rodidla – nenamáhat se, usedat a vstávat v unožení, vyzkoušet vit. skupiny B.

 

Co pohlídat

Návštěvy v poradně u gynekologa po 14 dnech, neurčí-li jinak, od 36 týdne co týden docházíte do porodnice, v níž jste zaregistrované. Půjde o rutinní prohlídky se zaměřením na celkovou zdravotní kondici i stav porodních cest, aktivitu dělohy s eventuelním monitoringem děložních stahů, s měřením krevního tlaku, hodnocení moči, otoků, a jiných potíží. Ve 31 – 32 týdnu vás čeká krevní odběr na krevní obraz, koagulační parametry a protilátky na pohlavní a infekční onemocnění. Následuje i další větší UTZ – pozice placenty pro vyloučení, že zasahuje do porodních cest, což by s přirozeným porodem slučitelné nebylo, kvantita plodové vody, uložení, růst a rozměry miminka. Ve 36 – 37 týdnu se provádí stěr z poševní sliznice na kultivaci k vyloučení bakterií, specielně streptokoka skupiny B s přeléčením. Ve 36 týdnu se poprvé se setkáte s CTG – kardiotokografické vyšetření, jednoduše – monitor, který zaznamená ozvy plodu a děložní aktivitu (CTG se bude opakovat co týden až do porodu, ve 40 týdnu obvykle k němu docházíte do porodnice každý 2 – 3 den). Na konci těhotenství se sleduje tzv. cervix score – hodnocení děložního hrdla. Je-li třeba a vyhovují podmínky, provede se amnioskopie – vyšetření kvality plodové vody optickým přístrojem s pomocí prosvícení děložní dutiny.

 

Seznam do porodnice - na porodní sál

 

Doklady – Těhotenský průkaz, OP, průkaz zdravotní pojišťovny, originál, nebo ověřenou kopii oddacího listu, eventuelně doklad o rozvodu, Prohlášení biologického otce o souhlasu se zápisem do matriky (neoddaný pár), veškeré výsledky z vyšetření během těhotenství.

 

Věci osobní potřeby – noční košili (s rozepínáním pro možnost přiložení miminka k prsu), jednorázové kalhotky, teplé ponožky, pantofle, eventuelně svetr na rozepínání, či župan.

 

Hygienické potřeby – lehká osuška, žínka, zubní pasta, kartáček, jelení lůj na rty,

 

Potřeby pro komfort – muzika na CD, aromatický olej k masáži, masážní pomůcku,

 

Jídlo a pití – naředěný džus s vodou, maliníkový, nebo ostružiníkový čaj, čokoláda, hroznový cukr, banán, hroznové víno,

 

Co budoucí tatínek…

O reakcích partnerů, na oznámení novinky týkající se právě zjištěného těhotenství, by se daly psát romány, žánr by se jistě pohyboval od výlučně romantického až po nečekaně drsné pojetí. Doporučuji nepředjímat, neočekávat a nemalovat si nadšené výbuchy radosti a vášnivě láskyplné reakce vašeho miláčka.

Ve většině případů tomu tak bude, ale uznejme, že i ženy nezřídka výsledek těhotenského testu zaskočí a potřebují minimálně pár nádechů, hodin, či dní, než nový stav vyhodnotí, pochopí a akceptují ho.

Muži nemají tento náskok, ani hormonální podporu, ba ani mnohaletá hra s panenkami nebyla v dětství jejich doménou. Často si velmi ztuha dokážou představit, že by se měli postarat sami o sebe, natož o ženu a později i o dítě. Je jim bližší spíš racionalizovat, kalkulovat a zvažovat následky svého bohulibého činu, na rozdíl od emotivně založených ženských bytostí. Přirozeně bude muž postupně těhotenství stále intenzivněji prožívat spolu s partnerkou, ale bude pro něj pořád velmi těžké vžít se do pocitů, pochopit dlouhodobost a urputnost některých nevyžádaných stavů ženy, ať již fyzických, tak i psychických.

Muž se bude snažit pomáhat, být nablízku, pozorný, obětavý, pilně s vámi bude docházet na vyšetření a nadšeně sledovat kroutícího se červíčka na ultrazvuku. Nepochybně ho do velké míry budou zajímat i detailní informace, co ve kterém týdnu přibylo, vyvinulo se, či se začalo dít. Musíte jen najít správnou chvíli a vystihnout atmosféru, abyste získaly vámi očekávanou reakci.

Muž, který nikdy neokusí pocit, rodícího se života v bříšku, je do jisté úrovně odstřižen od možnosti dokonalé identifikace s vámi. Dejte mu čas, prostor a vůli rozhodnout v jaké míře, intenzitě a způsobu se bude angažovat a vyjadřovat vám lásku a obdiv. Bude-li to na něm, budete možná překvapená jeho obrovským a nefalšovaným zájmem. Na rozdíl od vás bude řešit spíš existenciální otázky, bytové požadavky, velikost a bezpečnost automobilu, své časové možnosti po narození miminka, pracovní kariéru s perspektivou stálého příjmu a stoprocentní možností nadále splácet hypotéku a mnoho dalšího, nám ženám možná navždy utajeného.

Bude naostro konfrontován s očividnou změnou, probíhající na těle milované partnerky, její tvary a křivky, které tolik obdivoval a hýčkal, budou ty tam. I velmi uvědomělý muž si bude muset vnucovat, že jde o krásnou, úctyhodnou a nevyhnutelnou přeměnu. Velké bříško je může přivést i do lehkých rozpaků, zvětšující se prsa a měnící se genitálie mohou vyvolat ostych a mírné zábrany i v tak osvědčené a oblíbené aktivitě, jako je sex. I muži prožívají své těhotenství, i u nich kupodivu dochází k hormonálním změnám. Z lovce se pozvolna stává ochránce a velký otec rodu. Muži jsou křehké bytosti, buďte shovívavé a trpělivé, než si stačí zvyknout, miminko bude na světě.

Nenaléhejte na něj ani v možnosti doprovázet vás k porodu, podle mého názoru je porod výsostně ženská záležitost a účastní-li se ho muž, měl by to být výsledek naprosto spontánního a dobrovolného oboustranného rozhodnutí, které nepramení jen z pocitu nutnosti vyhovět ženě, nebo tlaku společnosti, která z mužské asistence u porodu udělala neodmyslitelný trend.

Z mé zkušenosti vyplývá, že je-li tento vrcholně intimní akt v režii obou partnerů, kteří si to oboustranně přáli, není nic krásnějšího, mohou-li sdílet a navzájem se podpořit a miminko společně přivítat. Pokud je ale muž jakýmkoli způsobem zmanipulován a k porodu sice elegantně, ale proti jeho vůli vyžádán, necítí se pak dobře ani rodička, ani muž, který si navíc odnáší těžce zpracovatelný stres ze situace, kterou si nepřál zažít.