4 DÍL - POPORODNÍ OBDOBÍ

  • Bonding – matka i dítě jedno jsou i po porodu
  • Roaming, pobyt na šestinedělním oddělení
  • Kojení
  • Poporodní blues

Dlouhé očekávání, obrovské úsilí, nekonečná trpělivost v závěru nepopsatelně uchvacující ženská síla a odolnost jsou korunovány příchodem děťátka. Začíná se psát zcela nová, neodhadnutelně tajemná a neodolatelně přitažlivá kapitola vašeho života. Budete se cítit nepopsatelně krásně, výjimečná i řádně vyčerpaná. Miminko bude nadále vaší trvalou součástí, na porodním sále pouze opustilo vaše tělo, aby se s vámi setkalo. Díky nepřerušenému poutu matky a dítěte bude adaptace na nové podmínky pro oba klidnější, méně náročná a přirozená. V minulém díle jsem vysvětlovala, proč je tolik důležité, aby „Zlatá hodinka“ odměřovaná od porodu, proběhla nerušeně, s úctou a vážností k hlavním aktérům – rodičům a dítěti. Bonding je obecně přijatý pojem pro tento proces, který zahrnuje poporodní období.

Bonding

Není nic přirozenějšího, než že maminka a miminko jsou jedno i po porodu. Důvodů k nerozdělení je mnoho, bezprostřední, okamžitý a pokud možno nepřerušovaný kontakt kůže na kůži, vzájemné vůně, potřebné teplo pro miminko, oboustranné uklidňující jemné pohyby a hlazení, matčin tichý a konejšivý hlas, tlukot obou srdíček, to vše dodává oběma tolik potřebný pocit jistoty, bezpečí a sounáležitosti, jež jsou pro oba neodmyslitelné, jako když dítě bylo součástí dělohy. Bondingu by neměl bránit ani fakt, že se miminko narodilo císařským řezem, tatínek jednoduše nabídne svou hruď a miminko si mimo prso vynahradí své potřeby.

Pro ideální průběh tohoto iniciačního aktu je dobré zanést požadavek do porodního plánu a ještě před narozením miminka si s personálem na porodním sále potvrdit žádost o bonding.

Mít připravenou červenou nahřátou osušku, kterou děťátko přikryjte na těle maminky. Přítmí, klid a ticho na porodním sále jsou bonusem pro novorozence. Oba rodiče se sytí pohledem na dítě a to postupně otevírá oči a hledí do tváře maminky, registruje její podobu a ukládá do paměti, oční kontakt je pro oba veledůležitým okamžikem potvrzujícím jednotu a nerozdělitelnost obou.

Vědět, že porozené dítě bude velmi pozvolna nabírat dech, přerušovaně a postupně pravidelněji dýchat. Hlazením miminka přes záda přispějeme povzbuzení dýchacího svalstva a tím konsolidaci dýchání. Dítě bude krátce čerpat kyslík ještě z maminčina zdroje do přerušení pupečníku, které by se mělo odložit na dobu, kdy se tep zpomaluje a postupně se vytrácí.

Miminku nesaháme a neomezujeme pohyb ručiček, které nesou ještě stopy plodové vody, jež dítě uklidňuje a zároveň navádí k bradavce. Dítě si pěstičky instinktivně začne olizovat v momentě, kdy je připravené se přisát, vysunuje jazýček, hlavičkou neobratně kýve ze strany na stranu a celým tělíčkem se zkouší přiblížit k maminčinu prsu. Přisátí se může podařit po několika minutách po porodu, ale pravděpodobnější je přibližně 15 – 30 minutový odstup od porodu. Pozorovat tento akt je neobyčejně dojemné a neopakovatelně intimní, vždy když prožívám a sleduji tuto chvíli u své klientky, naplňuje mě nepopsatelně nádherný pocit a hluboce procítěná emoce a vděk, že u toho mohu být.

Pokud se z mnoha důvodů předem domluvený bonding nepovede, domazlíte a dotěšíte, dohladíte a dochováte miminko hned, jak to bude možné. Netrapte se tím, některé porodnice jednoduše upřednostňují zavedený a dlouholetý rutinní „osvědčený“ postup. Tak zvané klokánkování – nošení dítěte na těle je spontánním pokračováním bondingu po pobytu na porodním sále, jsou porodnice (v zahraničí), které dokonce disponují „nosiči“ miminek, jež nemohou být ze zdravotních důvodů chovány na těle své matky.

Je pouze na vás, jak rychle a dobře posunete vnímání a hlavně odezvu personálu na svůj legitimní požadavek, své klientky učím, že jste to právě vy, které svým slušným, asertivním a klidným chováním můžete ovlivnit a uspokojit svá očekávání. V české legislativě nemá oporu žádný zákon, nařízení, ba ani předpis, který by diktoval oddělení dítěte od matky za účelem jiného zásahu než je zásah zachraňující život. Neexistuje ani žádné pravidlo, existuje jenom rutina vedoucí k oddělování dětí od matek a ta je třeba odbourat a nahradit smysluplným jednáním. Apgar score – hodnocení životaschopnosti dítěte po narození může být provedeno na břiše maminky a ošetření dítěte může počkat po proběhnutí oné zlaté hodinky, kdy dítě i maminka naplní svá přání a živočišné potřeby. Signály od mých klientek jsou velmi povzbudivé, pokud zdravotní stav miminka i maminky je uspokojivý, porod proběhl nekomplikovaně, prostor pro bonding je očekávatelný a požadavku bývá vyhověno.

Doporučení:

  • Zahrnout do porodního plánu žádost o bonding okamžitě po porodu, bude-li vše v pořádku.
  • Požádat o prodlevu pro přestřižení pupečníku po porodu s umístěním dítěte na hrudník maminky.
  • Domluvit vyšetření miminka na matce.
  • Požádat o ztlumení světla, hlučnosti, zajistit si intimitu pro přijetí miminka.
  • Připravit si nahřátou červenou osušku, kterou dítě i maminka budou přikrytí.
  • Nechat dítěti volné ruce a nesahat mu na ně – nesou stopy plodové vody, pro dítě důležitý detail.
  • Konejšivě a tiše na miminko mluvit, hladit je po zádíčkách, jemně je eventuelně kolébat.
  • Nechat je dle možností co nejdéle v klidu, než začne otevírat oči, šátrat ručičkami, ohmatávat a masírovat si prso, olizovat se a vyplazovat jazyk, dávat si pěstičky do pusy, bloudit očima „prenutriční chování“ – tehdy je připravené se přisát k bradavce, kterou postupně našlo a neobratně se k ní přiblížilo. Podpořit tuto činnost ideálně do 30 minut po porodu.
  • Pokračovat s klokánkováním – „skin to skin“ i po přeložení na šestinedělní oddělení.
  • Pokud jsou matka a dítě odděleni, umožnit matce dítě vidět alespoň na fotografii.
  • Maminkám, kterým se včasný bonding z jakéhokoli důvodu nepovedl, netruchlit, nevyčítat si nic a „domazlit“ miminko v klidu doma.

 

Roaming, pobyt na šestinedělním oddělení

Dnes je roaming (společný pokoj pro maminku a její miminko) prakticky běžnou záležitostí po celou dobu pobytu v porodnici. Sporné bývají první hodiny po porodu, kdy obvykle o děti pečuje personál na novorozeneckém oddělení. Matky zažívají velké dilema, mají-li se rozhodnout, zda dítě dají do péče novorozeneckým sestrám na pár či více hodin po porodu a odpočinout si a vyspat se po těžkém a možná dlouhém porodu. Přikláním se k řešení, pokud možno, pokusit se mít miminko u sebe a spolehnout se na živočišné a přírodou dané pochody. Podprahově tak dítě vnímáte a stimulujete i ve spánku náležité hormony, které potřebujete pro spuštění mateřského mléka, sjednocujete se ve společném rytmu, kdykoli reagujete na jeho požadavky. Neviditelné spojení se mezi vámi jednoduše nepřeruší a snadněji se vyvine vzájemná interakce daná oboustrannou reakcí matka – dítě na signály, jež působí na centrální nervový systém.

Již pan profesor Matějček zdůrazňoval, jak důležitá je symbióza matky a dítěte, jak smysluplné je podpořit nepřetržitý kontakt matky a dítěte ihned po narození, že počátky lidského duševního života blahodárně ovlivňuje přítomnost milující osoby. Mateřská láska a chování, potřeba pečování, vycítění požadavků dítěte jsou záležitosti vyvíjející se a projevující se na základě „mateřských“ hormonů.

Tak jako během porodu vládl hormon oxytocin, tak po podrodu začne dominovat hormon prolaktin, jemuž se říká hormon pečovatelský, pokud selhává, nebo úplně absentuje možnost dítě pozorovat, vnímat, cítil všemi smysly, stagnuje i vylučování prolaktinu, který mimo jiné řídí i laktaci, takže její nástup se může zpozdit, nebo narušit. Byly provedeny studie na panenských myších, kterým se aplikoval tento promateřský hormon, a které se spontánně začaly starat o cizí mládě. Neopomenutelný je i důvod imunologické symbiosy mezi matkou a dítětem. Dítě tak není vystaveno působení bakteriálních kmenů personálu, který ho v nepřítomnosti matky ošetřuje a prostředí, které ho obklopuje.

První tři dny společně s miminkem strávené v porodnici by vám měly poskytnout rozhled v péči o miminko, usnadnit začátek kojení, umět se zaměřit na jeho potřeby a zvládnout manipulaci s malým tvorečkem. Vy sama budete v mezičase pečovat o sebe, vnímat všemi smysly vaše dítě, sžívat se s ním, a pozvolna si budete připouštět nepopsatelně obrovskou změnu, která ve vašem životě započala. Propuštění z porodnice přichází v úvahu tehdy, jste-li miminko i vy zdravotně v pořádku, miminko je schopné přijímat potravu, a vy jste se zdárně rozkojila.

Doporučení:

  • Je-li maminka i miminko v dobré zdravotní kondici po porodu, zůstávají spolu nepřetržitě od porodu po propuštění z porodnice.
  • Reagujte ihned na pláč miminka. Chovejte je a tište. Dítě potřebuje pocit sounáležitosti a děloha, jako spolehlivé zázemí mu velmi chybí.
  • Přikládejte dítě k prsu podle jeho požadavku – prenutriční chování.
  • Není-li vám jasné, jak se o miminko pečuje, přikládá, koupe, měří teplota, váží a další drobnosti, nechte si to bez výčitek znova ukázat.
  • Sledujte a nalaďte se na jeho biorytmus, je to spontánní proces, dáte-li tomu příležitost a prostor.
  • Dejte na váš vnitřní hlas, intuici a selský rozum, když se rady vám určené budou rozcházet a možná si protiřečit.

Pečujte o sebe:

  • Očistky – krvácení po porodu

za běžných okolností bude odcházet poměrně velké množství krve, bude tmavě zbarvena a v zahuštěné konzistenci. Po několika dnech bude krvácení slábnout a po cirka 10 dnech výrazně ustupovat a přecházet do krvavého výtoku až „špinění“. Šestinedělní prohlídku byste měla absolvovat bez výtoku a váš gynekolog by měl hodnotit dělohu jako klidnou, zavinutou a vyčištěnou.

  • Hygiena genitálií a eventuální péče o nastřiženou hráz, o prsa

Došlo-li k episiotomii, nebo poranění během porodu, bude třeba velmi často a vydatně tuto oblast omývat, zchlazovat a „sušit“. Jak je to časově možné, oplachujte se několikrát denně v prvních dnech po porodu, dezinfikovanýma rukama jemně působte na bolavé místo mírně vlažnou vodou a od 2 dne se pokuste o dotýkat i rukou za účelem opatrné masáže.

Utírejte se ručníkem, který je vyhrazen genitáliím, a měňte jej každý den. Na lůžku pod pokrývkou podložená čistými vložkami s rozkročenýma nohama poraněnou oblast větrejte.

Používejte prodyšné poporodní vložky, které dostanete k dispozici v porodnici a jednorázové kalhotky, které si opatříte sama (5-6 ks ve zdravotnických potřebách, nebo drogériích s rozšířeným sortimentem).

Stehy se částečně vstřebají a částečně vypadají. Okamžitě po porodu můžete aplikovat několikrát denně, dle potřeby bylinkový preparát ve spreji (Sitz bath spray od fy. Motherlove) určený pro podporu hojení hráze, který zároveň zmírňuje bolest a otoky. Později může být vhodné použití dubové kůry v podobě gelu, nebo obkladů.

Sedejte si šetrně do nafukovacího kruhu, nebo provizorně vyrobeného tvaru ze smotané osušky.

O prsa pečujete standardně, důležité je, aby byla v suchu, teple, podepřená vhodnou podprsenkou se savou vložkou do ní. Samostatný ručník na zbytek těla pro každý den čistý.

Prsa po kojení ideálně ošetřete vlastním mateřským mlékem, které necháte oschnout na bradavce a dvorci. Při jemných potížích sáhnete po mastech jako je Bepanthen, Purelan.

  • Pohyb a stravování

Vyhledávejte polohu na břiše – usnadníte zavinování dělohy a očistky se budou lépe odplavovat.

Rozhýbejte se především v oblasti zad, pánevního dna, prsního svalstva.

Vaše stravování musí zohledňovat možná úskalí pro miminko. Vyhýbáte se potravinám, které nadýmají, alergizují, ostře chuťově výrazným. Naopak zařadíte čaje pro kojící maminky, kvalitní vývary z masa a zeleniny, dostatek tekutin, potravin bohatých na železo a vlákniny.

Kojení

je tou nejdokonalejší interakcí mezi matkou a dítětem, podpořené vzájemně zapojenými smysly obou, a vším co jsem popsala výše. První přisátí je živočišnou potřebou každého mláděte, potvrzující životaschopnost a v přírodě i selektující faktor pro méně zdatné jedince. Na porodním sále ještě nejde o jídlo, jde o potvrzení přirozené schopnosti umět se přisát – trénované s palečkem v pusince v prenatálním období. Zároveň neoddiskutovatelně potřebné z hlediska budoucí imunity – zakládá se jeho střevní flora, která staví na bakteriích poslaných matkou. Dítě se učí identifikovat svou matku čichem, který je u něho nejvyvinutějším smyslem a po 1 dni rozpozná svou matku od jiné. Přibližně třiceti centimetrová vzdálenost od prsu dítěti umožní matku lépe pozorovat a její tvář si pravidelným kojením ukládat do paměti – tzv. imprinting, což má vliv na klidnější a spokojenější projevy dítěte.

Mateřské mléko a samotné kojení v sobě zahrnuje jak nutriční požadavky, tak potřebu blízkosti, která je té nutriční téměř vyrovnaná. Mateřské mléko je neskonale přizpůsobivá, dokonalá a na požadavky dítěte reagující tekutina. Jak kvantitou, tak kvalitou se dítěti podřizuje během celého laktačního období, to co potřebuje jednodenní novorozenec, je diametrálně odlišné tomu, co žádá osmi měsíční kojenec. V obou případech je to výsledek složitého endokrinního systému matky, která bezpečně promítá požadavky vyslané samotným dítětem do příští dávky nakojeného mléka.

V prvních dnech po porodu se dostavuje tak zvané kolostrum, neboli mlezivo, které obsahuje přijatelné množství látek, vhodných pro právě narozené miminko a je doslova nabité imunoglobuliny – látkami, jež zvyšují obranyschopnost, čímž je dítě chráněné. Rovnoměrné rozvržení sacharidů a tuků v mléce přesně kopíruje potřeby nezralého miminka. Po několika dnech 2 – 5 se vytváří mateřské mléko zralé, které opět svým složení uspokojuje požadavky sílícího dítěte. Pravidelným přikládáním miminka k oběma prsům, s velkým důrazem na správnou techniku přisátí a pohodlnou polohu pro miminko i maminku, dostatečnou stimulací obou prsů i v případě, že se miminko příliš neangažuje, docílíte postupného spuštění laktace a uspokojení děťátka. Rozhodně se vyplatí věnovat pozornost přípravě kojení již před porodem. Kojení je sice přirozená věc, ale v reálu můžete být konfrontovány s různými úskalími plynoucími z obtížně zvládnutého poporodního období, ne právě ideální podmínky v rámci pohodlí pro kojení, nespolupracující miminko, často i nejednotného přístupu šestinedělního personálu, který svou práci nedělá vždy s největším nasazením. Doporučuji zúčastnit se přípravy ke kojení ve formě seminářů, které nabízí teoretickou ale i praktickou část, vyhledat si laktační poradkyni, která bude na příjmu, budete-li potřebovat.

Přes to, že jsem laktační poradkyně a svou prácí dělám velmi ráda a poctivě, musím připustit, že výjimečně se některé ženy nerozkojí, nebo jen velmi málo. Statistiky připouští cca 6% maminek, kterým tento malý zázrak nebyl dán. Z porodnic však odchází mnohem více utrápených maminek, a další v prvních týdnech kojení vzdávají. Nešťastná maminka, které se to týká, by se měla plnohodnotně pokusit situaci řešit s laktační poradkyní a teprve po vyloučení všech nabízejících se možností, kterých je dnes poměrně hodně, se rozhodnout pokusy o kojení ukončit. Je na místě říci, že i nekojené miminko bude naprosto zdravé a prospívající, zahlcené láskou a bezprostřední blízkostí rodičů, takže pravidelný kontakt s prsem mu bude kompenzován jinak.

Doporučení:

  • připravte se na období kojení v odborném semináři, nebo vyhledejte laktační poradkyni, pro případ potřeby.
  • prosaďte si kvalitní přiložení novorozence k prsům již na porodním sále, jako důležitou součást stimulace laktace a prověření sací schopnosti miminka.
  • přikládejte dle potřeby dítěte, stimulujte je k sání.
  • snažte se od začátku o co nejlepší techniku přiložení a pokuste se vytvořit pohodlné podmínky pro miminko i sebe v improvizovaném prostředí porodnice.
  • pokud jste od dítěte oddělené, pořiďte si odsávačku mateřského mléka a kompenzujte jeho nepřítomnost.
  • je-li nutnost přikrmovat, braňte se krmení z lahve, nýbrž po prstu stříkačkou.
  • nenabízejte dítěti dudlík k utišení, kazí techniku přisátí a snižuje apetit dítěte.
  • nepanikařte, když se nerozkrojíte 3 den, někdy je nástup pomalejší.
  • užívejte si každý nakojený mililitr.

 

Poporodní blues,

je zažitý pojem pro vystižení poporodních nálad, emočních propadů, nejistoty a úzkostného chování matky. Jedná se o fenomén zapříčiněný poklesem hormonu endorfinu, který matku bohatě zásobil po porodu a přetrvával ve své hladině několik dní. Endorfin je hormon štěstí, který umí vybudit euforii a zároveň tlumí bolest. V kombinaci s oxytocinem, ovlivňuje emoční chování matky a jsou neodmyslitelné pro budování vzájemné citové vazby obou.

Po cirka 5 dnech po porodu se hladina endorfinu snižuje a naopak se významně zvyšuje hodnota prolaktinu, který vévodí laktaci. Matka může pociťovat návaly smutku, rozkolísanosti, nejistoty, to vše je navíc podpořené doznívající a bohužel přetrvávající únavou, nevyspáním a částečnou ztrátou krve, se kterou se organismus pozvolna vyrovnává a další s tím související jednotlivosti, které na dobré kondici rozhodně nepřidávají. Tento stav se pozvolna kompenzuje do několika dnů, kdy se ženský organizmus vyrovná se změnami a hlavně si dopřeje odpočinek a rekonvalescenci po porodu.

V každé maličkosti se snažte najít něco krásného, postupně se budete cítit odpočatější, klidnější, vyrovnanější a kompetentní postarat se s jistotou o své milované miminko. Stále spoléhejte na svůj instinkt a zdravý rozum, ve většině případu budete mít pravdu vy a miminko ocení váš přirozený a ničím nekomplikovaný přístup. Laskejte se navzájem a buďte jedna krásná rodící se rodina.

Doporučení:

  • pomůže již to, že si tento fakt připustíte a vyhodnotíte.
  • vše co můžete s předstihem připravit na příchod miminka, od nejzákladnějších potřeb po představu, kde budu koupat, přebalovat, usedat ke kojení…
  • díky dobré a prozřetelné přípravě po příchodu domu s miminkem si můžete dovolit poctivě odpočívat, polehávat, dospávat noc a relaxovat.
  • zapojte manžela do péče o dítě od prvního dne, dopřejte mu přípravu v podobě semináře, kde je i praktická část – manipulace s miminkem, péče o něj…
  • zmobilizujte si pomoc své maminky, nebo jiné ženy, samozřejmostí je muž doma.
  • nepodléhejte skepsi, uvědomte si, že vliv popsaných záležitostí je nepopíratelný, ale dočasný.
  • vnímejte pláč miminka jako formu komunikace a věřte, že se v něm pomalu ale jistě zorientujete
  • vaše paměť nebude tak použitelná jako jindy, jste víc soustředěná na péči o miminko, dělejte si poznámky a záznamy, abyste neprošvihli nic důležitého.
  • nezavazujte se k žádným povinnostem, nezvěte návštěvy, dokud se nezkonsolidujete.
  • příliš neplánujte, nechte spíš čas plynout, miminko si svůj režim buduje velmi pomalu a nejistě.
  • hlavně si nevyčítejte, že nestíháte, nerozumíte, neumíte, všechno přijde, matkou se teprve stáváte a to je proces, velmi zasloužený a dlouhý proces.