5 DÍL - NÁVRAT DO BĚŽNÉHO ŽIVOTA

  • Šestinedělí i déle
  • Kojení a životospráva kojící maminky
  • Porodné, mateřská dovolená, peněžní podpora a jiné

 

Šestinedělí i déle

Období, jak sám název napovídá, šesti týdnů, během kterých se ženský organizmus regeneruje, ozdravuje po porodu, vypořádává se změnami po těhotenství a nastavuje se na svébytnou mateřskou dráhu.

Jsem maminka

Váš svět se změnil, skutečnost vnímáte prostřednictvím svého miminka, čas je pro vás neurčitá a nezajímavá veličina, veškerá aktivita, úsilí, pozornost a láska je soustředěná na vašeho andílka. Vznášíte se radostí a polykáte slzy dojetí a současně vás deptá mnoho pochybností, nejistot a neurčitostí, kterým jen velmi zvolna začnete přicházet na kloub. Dělíte se o své pocity s partnerem a nemůžete uvěřit, že se vám „TO“ tak nádherně povedlo, jste oba uhonění, nevyspalí, vyšťavení, ale nepopsatelně šťastní. Pokud si to ještě neuvědomujete, věřte, že se tyto pocity dostaví ruku v ruce s najíždějícím režimem a dostavujícím se klidem, který vás na nějaký čas opustil, aby se vrátil v úplně jiné kvalitě.

Raději neočekávejte, že se vám bude dařit zvládat a stíhat věci jako dříve, přecházíte na úplně nový a mnohem náročnější rytmus. Budete mít na vše méně času a ve všem méně jasno, s potomkem se musíte navzájem sžít a to vyžaduje spoustu trpělivosti, vytrvalosti a někdy i slziček. Maminkou se nestáváte početím ani porodem, nýbrž velmi nenápadně a dlouhodobě v horizontu mnoha let. O to krásnější je výsledek, pocit úžasné sounáležitosti, spjatosti, nenahraditelnosti a všeobjímající lásky mateřské.

 

Co je dobré vědět:

Hygiena - péče o rodidla a prsa

  • Dezinfikujte a umývejte si ruce – než se dotknete prsů, genitálií, miminka, toto opatření dodržujte hlavně v porodnici do velké míry eliminuje kapénkovou nákazu, která může způsobit rozvoj plísní či infekce.
  • Očistky – krvácení - zbytky odloupané děložní sliznice, které samovolně odchází, hlavně během kojení, kdy se děloha působením oxytocinu více stahuje (během té doby budete pociťovat obdobu menstruačních bolestí). Ve velkém množství krvácíte prvních cca 5 dní, postupně se krvácení redukuje a po přibližně 14 dnech krvácíte méně, nebo se jedná jen o krvavý výtok do plného vyčištění dělohy na konci šestého týdne.
  • Hned po porodu si často lehejte na břicho, podpoříte tím odchod očistků a zavinutí dělohy, po císařském řezu se již 3 den polohujte na břicho, předcházíte tím i srůstům v podkoží.
  • Máte-li jizvu po císař.řezu, starejte se o ni s pečivostí hned, jak dostanete možnost od lékaře, masírujte, jemně mněte, povytahujte, vše delikátně, abyste předešla srůstům a jizva se dobře zahojila.
  • V případě nástřihu postupujete stejně, stehy jsou vstřebatelné a není nutné je odstraňovat, některé odpadnou pár dní po porodu, jiné se drží i 10dní. Bolest rodidel po nástřihu zmírníte častým oplachováním vlažnou vodou a následným větráním (na lůžku, přikryté, s odkrytými genitáliemi). Oblast můžete ošetřit „Sitz bath spray“ značka Motherlove, což je bylinkový roztok ve spreji, který urychluje hojení, analgizuje a hydratuje, nebo dubovou kůrou. Hojení vylepší i homeopatikum Arnika Montana 9CH 5granulí/2xden, nebo Staphysagria 5CH  5granulí/ 2xden. Pro méně bolestivé sezení po porodu používejte nafukovací kruh.
  • V prvních dnech po porodu se velmi často sprchujte, nebo oplachujte na bidetu v oblasti genitálií, používejte jednorázové kalhotky a často vyměňujte vložky, ručníky měňte každý den.
  • Používejte neparfémovaná mýdla, aby mělo miminko možnost identifikovat vaši tělesnou vůni, vložky do podprsenky vyměňujte pravidelně, pokud jsou stále nasáklé mateřským mlékem, vyplatí se pořídit si „sběrač mateřského mléka“ (plastové nádobky, které se vkládají na prsa do podprsenky).
  • Do porodnice mějte zásobu i vlastních nočních košil. Špinavé prádlo denně posílejte domů k vyprání
  • Trpíte-li zácpou (stolice bývá tuhá důsledkem dehydratace po porodu), raději zvolte lehký miniklystýr za použití yal gelu, nebo si vyžádejte glycerínový čípek, ráno na lačno pomáhá vypít sklenici vlažné vody, a hluboké břišní dýchání, které vylepší prokrvení pánevního dna.
  • Trápí-li vás po porodu hemeroidy (dočasná obtíž), využijte léčivých a zklidňujících účinků bylinkového balzámu Rhoid Balm značka Motherlove.

 

Fyzická a psychická kondice

  • Doznívá poporodní vyčerpání, lehká anémie, díky tomu mírně zhoršené prokrvení a zásobení kyslíkem, což násobí únavu, nevyspalost, rozbolavělost a další subjektivní pocity, které na dobré fyzické kondici nepřidají, je dobré se umět dopředu připravit. Promítnout si, co vám nejvíce pomůže, když jste vyřazené z provozu.
  • Po příchodu z porodnice využívejte každé chvilky, kdy vás miminko nepotřebuje k odpočinku, váš organismus docílí dobré regenerace a revitalizace, bude-li mít podmínky, tzn. pohodlná poloha, spánek, relax. Obvykle stačí 2-3 dny řádného odpočinku a fyzické síly se vrátí a díky jim se i psychická nestabilita napraví a odezní.
  • Psychická rozladěnost a emoční nestabilita je daná rychlým vzestupem „pečovatelských hormonů“ (prolaktin), který má způsobit přenesení veškeré pozornosti k péči o miminko. Některé maminky jsou labilnější, plačtivé, nervózní, nejisté v jakékoli činnosti a fakt, že zdaleka nejsou schopné řadu situací pochopit a ovlivnit, nijak na klidu nepřidá. Tento stav se pozvolna zlepšuje v závislosti na regeneraci organismu, odpočinku, který si maminka dopřeje, vydatné spolupráci rodiny a postupný nový řád, který lze jen velmi pomalu nastolit.
  • Pokuste se, aby váš muž dostal objektivní informace o tom, jak těžké je po porodu zvládnout všechny změny fyzické, psychické, do toho se starat, kojit a pečovat o miminko. Stále není v povědomí běžné populace, že tzv. poporodní blues viz minulý článek, může vyvolat mnoho nepochopení a útrap. Mnoho mužů předpokládá, že se okamžitě po vašem příchodu ujmou péče o vás i dítě a často jsou zaskočení řadou situací, které jsou běžné, ale pro něj nepojmenované a neočekávané.
  • Zapojte manžela ihned od prvních okamžiků do péče o miminko, pokud ne hned, tak velmi záhy ztratí ostych, neobratnost a obavy, že to nezvládne, bude důležitý a zároveň si uvědomí míru zodpovědnosti a námahy.
  • Rozhodně si domluvte přítomnost někoho, kdo vám v prvních dnech bude pomáhat a zůstane s vámi, pokud váš muž nemůže.
  • Uzpůsobte v bytě místa, kde budete s miminkem pracovat, přebalovat je, koupat, včetně všech propriet, které k tomu budete potřebovat, promítněte si, kde budete kojit, máte-li tam pohodlné zázemí, vše jmenované, jako když najdete…
  • S předstihem se postarejte o zásoby potravin, tekutin, navařte a zamrazte si hotové pokrmy, mějte na paměti, že se bude jednat o lehce stravitelné, nenadýmavé a nealergizující jídla, které nebudou vyvolávat potíže kojenému novorozenci.
  • Eventuelně si domluvte úklid v domácnosti, nebudete mít ani energii, ani čas na běžné věci v prvních dnech po příchodu domů z porodnice.

Poporodní aktivity a cvičení

  • Lehké rehabilitační cvičení se doporučuje již po několika dnech po porodu, kdy se soustředíte na svaly prsní, zádové, pánevního dna a končetin, společně s hlubokým pravidelným dýcháním.
  • Po ukončení šestinedělí můžete pokračovat nejlépe pod vedením odborníků v podpoře celkové fyzické kondice. Šikmé břišní svalstvo můžete zahrnout do sestavy cvičení po vyšetření břišní stěny pro vyloučení diastázy břišního svalstva.
  • Obvykle po 3 měsíci po porodu, za předpokladu, že je břišní stěna v dobré kondici, se pomalu vracíte ke cvičení i přímého svalstva břišního. Ideální jsou poporodní jóga, pilátes, kondiční cvičení, procházky v přírodě…
  • Proběhl-li porod císařským řezem, obvykle ještě v porodnici dochází k rehabilitaci a „rozhýbání“ (jako prevence pooperačních komplikací) čerstvé rodičky s podporou fyzioterapeuta. Doma lze pak v jednoduchých cvicích naučených od fyzioterapeuta pokračovat. Náročnější cvičení je možné zařadit až se souhlasem vašeho lékaře, který potvrdí váš uspokojivý zdravotní stav, většinou po 3 měsících po porodu.
  • Vyvarujte se všem zátěžovým a nevhodným aktivitám, které znevýhodňují povolené svalstvo pánevního dna, abyste předešly možným komplikacím s prolapsem děložním, nebo močovou inkontinencí. Skákání, běh na dlouhé tratě, jízda na kole na obtížném terénu, zvedání těžkých předmětů jsou nevhodné činnosti v období šestinedělí. Koupání v bazénu, řece i moři, saunování je pro nebezpečí infekce a krvácení též nevhodné.
  • V případě močové inkontinence, nebo pocitu povoleného svalstva pánevního dna, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc a dopřejte si individuelní cvičení, které při včasném nástupu problém do velké míry vyřeší.
  • Používáte-li stahovací kalhotky, či břišní pásy, mějte stále na paměti, že správným držením těla a aktivizací břišního svalstva a dna pánevního, docílíte zdárné poporodní rekonvalescence a vaše svaly neotupí a nezleniví přílišným pohodlím působením jmenovaných pomůcek.
  • Bolesti kloubů a zad jsou častým dozníváním těhotenské „destrukce“ vašeho organismu dané i hormonálními změnami. Obvykle se vše do 6 – 8 měsíců upraví. Je na místě si dopřát masáž zad, přiměřeně cvičit, docílit správného držení těla, naučit se správně zvedat a nosit miminko, které bude stále větší zátěží pro záda a ramena, nalézt vhodnou a uvolněnou polohu při kojení a vůbec najít si čas i pro sebe.
  • Řízenou redukci váhy nechte až na pozdější období, kdy přestáváte kojit, při překotném hubnutí tělo odbourává zplodiny, které kontaminují mateřské mléko, váha půjde dolů i tak, v porodnici „necháte“ bezpečně 5 – 6 kg, a o další kila se postará každodenní kolorit. Po přechodu na částečné dokrmování miminka, tj 7 měsíc nejdříve, si eventuelně začněte shánět informace o možnostech bezpečné redukční dietě. Oslovte odborníka a nechte se vést.

 

Kojení a životospráva kojící maminky

Kojení miminka je nejpřirozenější a pro dítě i matku nejefektnější způsob krmení.

Jak jsem se již v minulém článku okrajově zmiňovala mateřské mléko splňuje kvantitativně i kvalitativně veškeré nutriční, imunologické, emoční, psychosociální a dle nových výzkumů i genetické požadavky dítěte. Navíc se mateřské mléko přizpůsobuje svým složením možnostem a kondici kojeného dítěte od prvního dne, po třeba druhý rok věku, kdy může kojení stále dítě velmi uspokojovat.

 

Mateřské mléko

psychosociální a emoční efekt

nedílná součást kojení, která uspokojuje matku i dítě, oba vnímají, absorbují a životně potřebují upevňovat, stále a pravidelně potvrzovat vzájemné sdílení, neodlučitelnost a oboustrannou závislost. Dítěti se zapisují do osobní databáze informace o jistotě, důvěře, bezpodmínečné lásce i nastavení pro budoucí chování, vyplývající z tohoto období.

 

imunologický efekt mateřského mléka

bezprostředním kontaktem mezi ústy dítěte, přesněji složení jeho slin, a matčinou bradavkou a jejího okolí, dochází k oboustranné výměně informací na chemické úrovni, které endokrinní a nervový systém matky informují o specifické poptávce dítěte. Tyto složité pochody v organismu maminky způsobí, že v příští dávce mléka dítě dodává přesně to o co dítě „žádá“. Z hlediska obranyschopnosti, zjednodušeně řečeno, jde o bílé krvinky a látky obsahující imunoglobuliny různých typů, které se přímo podílí na ochraně dítěte proti zevnímu světu.

Mimo jiné i proto je výhodné, aby dítě bylo neustále s matkou, protože sdílí stejné prostředí, dostává výbavu protilátek, které vytvořila již matka a prostřednictvím mléka je předá dítěti. Tělo matky je schopné naprosto nevědomě zachytit požadavky dítěte o pomoc například při rozvíjejícím se zánětlivém onemocnění, podpoře v potížích s trávením a další.

Možná rada navíc – díky jmenovaným účinkům je vhodné mateřské mléko použít k hojení opruzenin (pomazat přecitlivělou pokožku a nechat zaschnou), i ucpané slzné kanálky je vhodné masírovat kapkou MM.

 

nutriční - energetický efekt

ten je považován za nejdůležitější, držím se ale faktu, že je jen střípkem v mozaice, aby bylo dítě spokojené, vyrovnané a prospívalo.

Podobným mechanismem, již výše uvedeným, dochází k poptávce o mateřské mléko i z hlediska kvalitativního, jež přesně definuje únosnost, složení a množství tuků, různě naštěpených v různém období po porodu, dávce sacharidů a dalších nepostradatelných složek mikrovýživy, které tvoří nutriční základ.

Kvantitativně laktace opět odpovídá na požadavek dítěte, který se spolu s rostoucími nároky zrajícího miminka mění. Jednoduše dítě více a častěji saje, pokud se jeho potřeba zvyšuje.

 

genová exprese

poslední výzkumy naznačují, že mateřské mléko obsahuje RNA což je velmi zjednodušeně řečeno prostředník pro dokonalejší využití a vylepšení DNA, neboli genetického základu, který je dítěti dán. Matka dítěti prostřednictvím mikroskopických částeček epitelu buněk prsů dodává dítěti geneticky využitelné kmenové buňky, které se mohou podílet na „retušování“ nedokonalých funkcí.

 

Nedaří-li se…

Přirozenost kojení ještě neznamená, že musí jít vše jako po másle, má dlouholetá praxe laktační poradkyně napovídá, že je lépe se připravit a vědět, kam, na koho a kdy se obrátit. Je dobré umět i připustit, že nepodaří-li se a veškeré snahy o kojení selžou, i tak vaše miminko bude zdravé, spokojené a stejně milované a maminka, která nekojí je naprosto stejně validní, schopná a úžasná, jako kterákoli kojící maminka.

 

Životospráva kojící maminky

Výživa

pravidelná, lehce stravitelná, čerstvá, v 5 – 6 denních dávkách, s kompletním zdrojem vitamínů, minerálů, vláknin, sacharidů a bílkovin, dostatečný pitný režim, ideálně bylinkové směsi pro kojící maminky, minerální voda.

Alergizující potraviny - pozor na citrusové plody, kiwi, jahody, exotické ovoce, oříšky, čokoláda a vše co by mohlo vám, nebo dítěti způsobit alergickou reakci.

Nadýmavé potraviny např. čerstvé kynuté pečivo, luštěniny, zelí, květák, kedlubny, cibule, okurka, meloun, hroznové víno…

Jídla pikantní, těžká, exotická je lépe vyloučit z jídelníčku alespoň první tři měsíce, kdy si trakt dítěte zvyká a je choulostivý.

Obecně platí, že se držíme známých, tepelně zpracovaných, u mléčných výrobků pasterizovaných, v našich klimatických podmínkách vypěstovaných potravin a plodin.

Vhodné jsou:

jeden den odleželé pečivo, sýry typu Gervais, Lučina, Cotagge, Mozzarella, polotučné jogurty, kefír, podmáslí, drůbeží i hovězí maso, ryby, rýže, těstoviny, brambory, bulgur, kuskus…, jablka, hrušky, švestky, banány, hl. salát, menší množství rajských jablíček, mrkev, pórek, trochu okurky, špenát, dýně, fenykl…

Pro podporu kojení

slepičí a masové vývary, bylinky – fenykl, kmín, anýz, řecké seno, heřmánek, homeopatie – Ricinus communis 5/9 CH, bylinné tablety Moremilk (značky Motherlove). Obvykle se vyplatí kontaktovat laktační poradkyni, která poradí a vysvětlí dávkování.

 

Kojení a technika přiložení

otvírá se převeliká kapitola, pro kterou v tomto skvělém magazínu nebude tolik prostoru, tak jen obecně.

 

Je-li novorozenec zdravý a prospívá, obvykle si určuje dobu, frekvenci, délku sání sám. Většinou se jedná o intervaly 2,5 – 3,5 hodiny, a 15 – 20 min krmení v prvních dnech života a 30 – 45 min krmení dále, jsou dětičky, kterým stačí 8 min i s odkrknutím a sladce spí do dalšího kojení, přibývají na váze a jsou spokojené a jsou miminka, která potřebují i 50 min, usínají hůř a váha se tak optimisticky netváří.

Každý jsme jiný a platí to od narození, vždy svým klientkám kladu na srdce, aby promítly do svého očekávání i to, z jakého kontextu (rodiče – jejich fyziognomie) vychází, jak je dítě temperamentní, jaká je denní doba, do jaké míry je dítě citlivé a zda maminka s tatínkem spíš vyzařují klid a pohodu, nebo naopak, do velké míry je určující i průběh těhotenství a porodu samotného, v neposlední řadě samozřejmě množství MM, kterým maminka disponuje a dalo by se pokračovat. Nemá-li rodič velké zkušenosti, je lépe se o ně podělit s někým, kdo je prostě má.

 

Technika sání a poloha dítěte i maminky může dokonale ovlivnit výsledek, zdravá a nebolestivá prsa a bohužel i dlouhodobost kojení samotného.

Matka, pokud sedí, by měla mít pohodlnou polohu, která skýtá povolená ramena, opřená záda, vypodložené lokty a možnost opřených nohou do zvýšené pozice.

Dítě spočívá na kojícím nebo jiném polštáři, tvoří s maminkou jeden objekt. Bříškem k mamince, aby nemuselo otáčet hlavičku k bradavce, v mírně zvýšené poloze, aby mu mléko lépe stékalo do krku, maminka lehce přitlačuje jeho zádíčka mezi lopatkami a pouze podpírá jeho hlavičku na úrovni bradavky tak, aby dítě mohlo dobře bradavku a dvorec uchopit, zároveň koordinovat lépe dýchání, polykání i sání najednou. Pokud matka dlaní tlačí nepřiměřeně do hlavy, vyvolá u dítěte obranný reflex, který znemožní klidné a plynulé přisátí.

Pokud matka leží na boku, je důležité, aby si vypodložila hlavu polštářem, rameno spočívá na matraci, jednou rukou přidržuje miminko a druhou prso. Dítě leží na boku na matraci, „přilepené“ k mamince.

 

Dítě by během přisátí mělo mít zcela otevřenou pusinku, rty vytočené ven, bradavku a částečně dvorec vsunutý do hloubky úst, přičemž bradavka dráždí horní patro a jazyk provádí pohyb přibližující prs, obemknutá ústa kolem prsu, sání mléka probíhá bez srkání a mlaskání ze začátku v rychlejším, následně pomalejším tempu.

 

Raný novorozenec 1 – 10 dní

  • Potřebuje velkou podporu, obrovskou trpělivost a shovívavost, pohodlí a čas, aby se dobře přisálo. Učí se to dělat správně, samozřejmě, že nějaké návyky má („trénink“ z prenatálního období, kdy si neustále cucalo paleček a nasávalo tak plodovou vodu). Vyhledávací, sací, a polykací reflex je mu dán přirozeně, podmínky, během nichž může uplatnit svou výbavu, neovlivní.
  • Takto malé miminko nerozlišuje den a noc, k prsu se hlásí obvykle po 2 – 3 hodinách, sát vydrží pouze několik minut a z velké části si u prsa pěkně pospí. Má-li maminka dostatečné množství mléka, dítě dostane, co potřebuje v řádu 15 – 30 min, pak obvykle definitivně odpadá a není k probuzení.
  • Maminka prsa během kojení střídá, aby stimulovala obě najednou a díky tomu se dítěti postupně dostavovalo mléka více. Pokud je mléko hůře dosažitelné nebo v nedostatečném množství, dítě u prsu může dávát najevo, že nesouhlasí, nebo bude častěji upadat do spánku. Maminka jej bude muset probouzet, více stimulovat, pomáhat prsům dodat hojněji mléka k dítěti, protáhnout mírně čas kojení a v případě nevyhnutelné nutnosti dítě dokrmit náhradním způsobem.
  • Dítě si bere množství mléka v závislosti na své kondici, velikosti, vyspělosti a zralosti. Velmi obecně se dá očekávat, že co den, to o 10 ml mléka během kojení více (během jednoho krmení - 1 den 2-10ml, 2 den 10-20ml, 3 den cca30ml, 4 den cca 40ml…) tento trend se promítá přibližně do prvních 7-10 dnů miminka.

Starší novorozenec 10 – 30 dnů

  • Lze předpokládat, že správná technika, vyhovující pravidelnost a dostatečná doba kojení udělaly své a miminko prospívá, hlásí se samo k jídlu.
  • Pokud tomu tak není, vázne technika přiložení, nespokojené miminko, bolestivá prsa, neotálejte a ihned kontaktujte svou laktační poradkyni. Problém se bude pravděpodobně upevňovat a neblaze ovlivňovat množství i kondici obou protagonistů kojení.
  • Pozvolna se v noci začíná prodlužovat doba mezi kojením na 3 – 4 hodiny, přes dopoledne je dítě obvykle živější a u prsu častěji 2 – 3 hod, odpoledne může být unavenější. Délka kojení závisí na něm, většinou se jedná o čas  20–40 minut. Pravděpodobně bude stále třeba je povzbuzovat k výkonu.
  • Laktace by v tomto období měla dosáhnout uspokojivého výkonu a některá maminka se uchyluje ke kojení pouze z jednoho prsa, má-li miminko dost, v následujícím kojení začíná s druhým prsem.
  • V tomto i následujícím období si dítě žádá množství odpovídající cca šestině jeho váhy za den, tzn., že dávka mléka, která odpovídá nakojenému množství za jedno kojení je váha dítěte děleno 6 a děleno množstvím počtu kojení za 24 hodin. To jsou přibližné výpočty aplikované pouze tehdy, neprospívá-li dítě a neroste jeho tělesná váha, která se u pediatra v případě nutnosti co týden sleduje. Je-li kojení nekomplikované, tyto údaje maminka vůbec nepotřebuje. Často jsem dotazována, kolik si vlastně miminko žádá. I praxe naznačuje, že mnoho maminek je spokojenějších, má-li alespoň hrubou představu o tom, jak, kdy a kolik miminko vypije.

Kojenec 1 - 3 měsíc

  • Stále mluvíme o velmi malém miminku, které potřebuje maximální pozornost a podporu při kojení, maminka si našla své pohodlí a ideální polohu, která jí umožňuje příjemně dobu kojení strávit a opakující se proces nezpůsobil bolestivá záda, zatuhlá ramena či šíji až bolestivost hlavy, pokud ano, je na místě okamžitá změna, o kterou se maminka pokusí, nebo pomoc, kterou konzultuje s laktační poradkyní. Velmi často nabádám své maminky, volejte ihned, nenechte problém vygenerovat do dalšího.
  • Frekvence kojení i jeho délka je přibližně stejná, začínají se projevovat specifika dítěte, jeho temperament, apetence, v noci si může dítě, k radosti celé rodiny, prodlužovat noční nepřerušený spánek i na 4-6 hodin. Většina maminek nemá problém z hlediska následné nabídky množství mateřského mléka příští den. V některých případech však z důvodů nedostatečné stimulace váznoucí během nočního kojení, může negativně ovlivnit uvolňování prolaktinu a takové mamince se pak netvoří dostatek mléka a dítě protestuje. Pak je taková maminka nucena v noci stejně dítě přiložit a nespolupracuje-li, alespoň symbolicky obě prsa odsát.
  • Vzorek pro výpočet množství mléka během jednoho kojení je stejný, jako v předchozím období.

Kojenec 4 – 7 měsíc

  • Máte už rozkoukané, šikovné, spolupracující a napomáhající miminko, které není třeba složitě usměrňovat, kojení se stalo klidnou a příjemně rutinní (v tom nejlepším slova smyslu) činností.
  • Spoléháte na signály miminka, věříte jeho schopnost uspokojit své potřeby, nezasahujete, užíváte si symbiózy v pravém slova smyslu.
  • V 6 měsíci by mělo dítě dovršit dvojnásobku porodní váhy, pravidelné poradny u pediatra vám potvrzují a povzbuzují vás v báječném a smysluplném kojení

Kojenec 7 – 12 měsíců

  • Dítě je nadále kojené a na začátku 7 měsíce začínáme s příkrmy, tomu se budeme věnovat v následujících dílech. Kojení bude stále neodmyslitelnou součástí jeho stravy až do cca 1,5 – 2 let.

 

Porodné, mateřská dovolená, peněžní podpora a jiné

pro někoho otravná, leč nezbytná byrokracie,

zdroj: https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/podnikani-materska-rodicovska-dovolena-7720.html

 

Porodné na rok 2014

Na porodné mají nárok jen rodiny s minimálními příjmy, které nepřekračují 2,4násobek životního minima, a to jen na první dítě.

Samotná dávka zůstává na 13 tisících, při dvojčatech (či více současně narozených dětech) činí 19 500 korun.

 

Mateřská dovolená a mateřské dávky

Délka mateřské dovolené dosahuje 28 týdnů.

Pokud se narodí dvoj- či vícerčata, prodlužuje se na 37 týdnů.

Nastávající maminka na mateřskou obvykle nastupuje šest (maximálně však osm) týdnů před očekávaným porodem. Nejdříve lze peněžitou pomoc v mateřství čerpat osm týdnů před porodem. Peněžitá pomoc v mateřství se počítá na kalendářní den.

 

Tři rychlosti rodičovské dovolené:

  • Rychlejší čerpání: 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte v případě nároku na peněžitou pomoc v mateřství alespoň 380 Kč na kalendářní den
  • Klasické čerpání: 7 600 Kč do 36 měsíců věku dítěte v případě nároku na peněžitou pomoc v mateřství
  • Pomalejší čerpání: 7 600 Kč do 9 měsíců věku dítěte a poté 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte

 

Ženy, které jsou dlouhodobě nezaměstnané nebo si jako OSVČ dobrovolně neplatily nemocenské pojištění, nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemají. Začínají tedy hned pobírat rodičovský příspěvek, který u ostatních matek na mateřskou teprve navazuje.

 

Účast na nemocenském pojištění musela trvat v součtu aspoň 270 dnů za uplynulé dva roky, jak u matky podnikatelky, tak u živnostnice opravdové, nebo „zaměstnané na živnostenský list“, která si nemocenské pojištění dostatečně dlouho dobrovolně platila sama. Pro matky zaměstnankyně navíc platí podmínka, že byly na nemocenském pojištění účastny v den nástupu na mateřskou: zjednodušeně řečeno tedy byly toho času zaměstnané.

 

Komplikovanější jsou pravidla přivýdělku na mateřské pro OSVČ – v době mateřské totiž nesmějí podnikatelskou činnost vykonávat. Vyřešit se to dá přechodem na činnost jiného druhu – jako je práce na dohodu nebo klasické zaměstnání.

 

Otec na rodičovské dovolené

Na rodičovskou dovolenou může i otec, ten pak na „mateřskou“ nastupuje až sedmý týden po porodu – peněžitá pomoc v mateřství je mu pak vyplácena dvacet dva týdnů, respektive třicet jedna týdnů v případě dvojčat a vícerčat.

Zákon přitom nevylučuje, aby váš muž pobíral mateřskou a zároveň normálně vydělával – o dítě tedy můžete doma pečovat vy. Jedinou podmínkou je, že mužův příjem nesmí pocházet z pojištěné činnosti, ze které čerpá mateřskou.

Zjednodušeně řečeno tedy nemůže vykonávat stejnou práci u zaměstnavatele, u kterého nastoupil na mateřskou.