3 DÍL - POROD

  • zázrak se materializuje
  • trpělivá a náročná cesta zrodu 
  • Zázrak se materializuje

Malý a zároveň nekonečně velký zázrak se chystá na svět, to na co jsme se celých 40 týdnů připravovali, se realizuje. Konečně se setkáme tváří v tvář s výsledkem společného potěšení na samém začátku a zodpovědného a výsostně smysluplného průběhu období těhotenství, které vyvrcholí dnem D, kdy pochopíme mnoho nepoznaného, přeskupíme své priority a legitimně se stáváme rodiči.

Smíšené pocity očekávání, radosti, nedočkavosti i obav z neznáma, nejistoty, zda situaci zvládnu a obstojím se ctí a důstojností se střídají s vnitřním ujištěním, že ženské tělo je k porodu zařízeno a tudíž se vyplatí na něj spolehnout a dát mu prostor pro seberealizaci vedoucí k porození dítěte na svět.

  • Trpělivá a náročná cesta zrodu

Mezi klíčovými a všude přítomnými pojmy se budou opakovat slova jako je uvolnění, klid, trpělivost, vytrvalost, optimismus, intimita, pohodlí, teplo, přátelská atmosféra, spolupráce s vlastním tělem, která přesně a ideálně vystihují to, co průběh porodu vyžaduje a bez čeho se jen těžko správně vyvíjí.

Již v těhotenství se žena snaží pohroužit do duševního rozpoložení, kdy připouští, že si její organismus poradí, mentálně se nastaví na hladký, přirozený a přijatelný průběh, umí ovládat patřičné svalové skupiny pracující k porodu a dosáhla přijatelné fyzické kondice, která jí usnadní možná dlouhou a náročnou cestu k miminku. 

 

Překvapivá fakta

Zajímavý a našemu povědomí spíš neznámý je fakt, že plod samotný je jakýmsi spouštěčem, iniciátorem a „ladičem“, toho, kdy bude přiveden na svět. Velmi zjednodušeně řečeno si totiž reguluje, poptává, organizuje a na svou pobídku následně dostává z mateřského organismu to, co potřebuje k průběhu dlouhé a kontrakcí plné 1 doby porodní, bolestivého a náročného přechodu na svět ve 2 době porodní a zároveň na samostatnou a v mnoha ohledech na matce nezávislou dráhu na světě. Vše probíhá složitými mechanismy krevní cestou, prostřednictvím endokrinního systému dítěte i matky. Ve výsledku je dítě saturováno a vybaveno látkami, které mu pomohou překonat bolest, stres, diskomfort, dočasný nedostatek kyslíku a další „podpůrné léky“, jež jsou chemicky vyjádřitelné, jako farmakologické preparáty proti bolesti, úzkosti, na srdeční podporu…

Plod v souladu se svými naplněnými požadavky stejnou cestou vybízí, nebo připouští matčinu pohotovost k porodu, která vyústí do průběžného a stále pravidelnějšího vylučování proporodních hormonů do ženského organismu a tím nastolí pozvolný začátek porodu.

 

Čím se porod ohlašuje

Mluvíme-li o fyziologickém těhotenství, pak se dá očekávat i fyziologický průběh porodu, který se obvykle spouští a rozbíhá v období 38 – 42 týdne. Jak jsme si vysvětlili, za fyziologických okolností, tomu přispívá miminko samotné. U maminky očekávaný porod předchází mnoho změn, pocitů, nálad, stupňující se možné potíže, související s přípravou těla k porodu.

 

Subjektivní hodnocení ohlašující porod

Stupňující se tlak v podbřišku – Bolestivost a tah v oblasti pánve - Nespavost – Nechutenství – Únava – Dýchavičnost – Otoky

 

Prekontrakce častější a silnější, někdy vzbuzující dojem, že porod je na dosah ruky, obvykle velmi teplá sprcha do oblasti křížové páteře, beder, genitálií, buď uleví, nebo uspíší a porod se rozjede.

Odchod hlenové zátky      důsledkem změn na děložním hrdle odchází částečně a pozvolna hlenovitý útvar, který byl výplní děložního hrdla, s příměsí krve, který může být do růžova, nebo tmavě červena zbarvený, informuje, že zhruba do několika hodin až dní přijde porod

 

Objektivní hodnocení ohlašující porod

Cervix score         hodnocení změn na děložním hrdle v průběhu posledních týdnů a dní těhotenství. Změny na hrdle jsou patrné v rámci uložení, dilatace, konzistence, zkrácení. Tyto změny se klasifikují body, které se zaznamenávají do těhotenské průkazky v rubrice cervix score. Čím vyšší hodnocení v kombinaci s termínem porodu, tím blíže, či vzdáleněji je porod očekáván.

Monitoring             zjišťování děložní aktivity, a srdeční činnosti plodu.

 

1 – 4 doba porodní

1 doba porodní – doba přípravná, otevírací

Uzávěr děložní – děložní hrdlo se rozevírá a z úplného uzavření docílí 10 cm dilatace,

plod na konci 1 DP musí zaujmout dokonalou  k porodu výhodnou polohu.

 

Ženské tělo začne pracovat k porodu, hypofýza mozková produkuje stále hojněji a pravidelněji hormon oxytocin a další látky, které řídí otevírání porodních cest. První kontrakce jsou jen ztěžka odlišitelné od řady předchozích, které byly vnímány jen jako prekontrakce – tvrdnutí břicha. Z hlediska celého porodního procesu, je to doba nejdelší. Kontrakce doprovázené tlakem a pnutím v oblasti podbřišku s projekcí do zad se dostavují nejdříve v nepřehledných vlnách v intervalech 20 – 10 minut, a trvají cirka 20 – 40 sekund.

První doba porodní může zabrat několik dlouhých hodin 2 – 12h, přičemž se budou postupně zkracovat intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi na 2 – 3 min a samotný stah se prodlouží na dobu trvání až 60 sekund, Intenzita se bude stupňovat a pocity vnímané v podbřišku a pánvi se budou rozprostírat do celého břicha, někdy i zad.

Porod se velmi často startuje v nočních hodinách, tělo je relativně v útlumu a klidu, a hormonální systém má prostor na svou realizaci. Po mnoha strávených hodinách doma, kdy ženě nehrozí žádné zdravotní komplikace, nekrvácí, neodchází plodová voda, nemá příliš labilní krevní tlak, a nepochybuje o zřetelných pohybech dítěte, se vydává s intervalem kontrakcí na cca 5 – 6 minutách do porodnice k příjmu na porodní sál.

 

Domácí pobyt během 1 DP

V domácím prostředí by mělo být poměrně snadné zajistit si pohodlí, klid, teplo, správné polohy směřující pro ideální uvolnění a postup porodu, čerstvý vzduch, přítmí, ohraničený prostor – pokud vyhovuje, zklidňující hudba, je-li žádoucí, možnost pohybu během dne, eventuelně i v noci, příjem tekutin a vhodnou stravu, přítomnost partnera závisí na dohodě obou.

 

Polohy     v noci se snažte polehávat – organismus je nastavený na odpočinek, který mu bude chybět, ležte na levém boku ve zvýšené poloze s rozkročenými, vypodloženými koleny. Ve dne se pohybujete tak jak je vám příjemné, procházka venku, lehká domácí práce, nejsou vůbec kontraproduktivní, naopak. Často odpočíváte v poloze se zdviženýma rozkročenýma nohama, v polosedě.

 

Uvolnění

psychické – důsledně se bráníte působení stresu a úzkosti, podporujete se v pozitivním a motivujícím naladění, i když je to velmi složité. Každou kontrakci se pokoušíte vnímat jako nezbytnou součást procesu, jako věc, která vám neskonale pomáhá, zkracuje a urychluje průběh porodu. Po každé kontrakci se ujistíte, jak dobře se vám podařilo skloubit uvolnění svalové, dýchání, vizualizaci, pohyb, polohu… a vydatně se pochválíte, jak dobře vše zvládáte.

 

Fyzické - naprosto nezbytně pracujete na tom, abyste byly svalově uvolněné po celém těle, hlavně v oblasti pánevního dna, šíje, břicha, svalů stehen, hýždí atd. Pomáháte si působením tepla suchého i mokrého, esenciálních olejů v rámci masáží (levandule, mandarinka, heřmánek), homeopatie, Bachovy květy. Nacvičení a zvládnutí správného uvolnění by mělo první době porodní předcházet v rámci přípravy k porodu v těhotenských kurzech, kde vás lektorky povedou a přesně vysvětlí (www.studioprozeny.cz).

 

Dýchání - kontrakce prodýcháváte hlubokým pomalým břišním dýcháním otevřenými ústy, po skončení kontrakce přejdete do normálního klidného dechu.

 

Vizualizace  - Lidské tělo je neuvěřitelně sofistikované a nepochopitelně dokonalé. Mozek pracuje tzv. v obrazech, to znamená, že si konkrétní akce nejdříve představí, přehraje a následně provede. Vizualizace nám pomáhá danou záležitost, ať je to porod, cvičení, rehabilitace, pracovní proces, nebo jiné činnosti, zvládnout lépe a dokonaleji, nezávisle na našem raciu, na naší skepsi a nedokonalosti. Během porodu je tedy velmi výhodné představovat si, jak miminko snadno, s jistotou, hladce prochází porodními cestami, jak se porodní cesty ochotně a smířlivě otevírají, jak se na konci tunelu rozprostírá neodolatelné světlo, jak tělo báječně a stoprocentně ví, umí a dělá co je třeba.

 

Jídlo a pití - dříve se během porodu nedoporučovalo jíst ani pít, dnes je to naštěstí zažehnaný mýtus. Pravdou je, že ženské tělo vydává velmi mnoho energie a zbavuje se tekutin, z toho jasně vyplývá, že nezbytně nutně energii potřebuje doplnit. Výkon u porodu se přirovnává k malému maratonu, což není pouhá nadsázka, ale z reálu odvozeno.

Na začátku 1 DP - pijte vydatně, klidně velkou sklenici vody za hodinu, popíjet můžete  běžnou/balenou vodu, čaje z maliníku/ostružiníku/heřmánku, odvar ze lněného semínka, nedráždivý džus naředěný vodou, jezte po malých dávkách, raději častěji, potraviny s „rychlými cukry“ pro uvolnění energie. Pečivo, těstoviny, rýži, masový vývar, drůbeží maso, mléčné výrobky…

 

Pobyt v porodnici během 1 DP

V porodnici na porodním sále se o vás bude starat vaše porodní asistentka, která vám bude pomáhat, vyšetřovat vás a rodit. Lékař bude stále přítomný a k dispozici, ale v mnoha případech a mnoha porodnicích vede porod převážně porodní asistentka.

Máte-li vlastní představu, jak by měl probíhat váš porod – porodní plán, při vstupu jej odevzdáváte své porodní asistentce. Z mé zkušenosti, čerpající ve všech pražských a částečně středočeských okresních porodnicích, máte možnost volby poloh, pohybu, máte částečný vliv na medikaci, anestezii, nástřihu, možnost přijetí miminka na hrudník hned po porodu, přestřižení pupečníku partnerem, přiložení k prsu… vše samozřejmě vychází z kondice rodičky a dítěte a samozřejmosti, že lékař a porodní asistentka nesou plnou zodpovědnost za vaše zdraví. Nabízí se otázka, zda je porodní plán na místě a potřebný. Podle mého názoru není zcela potřebný, ve chvíli, kdy si vybíráte porodnici, váš výběr je daný i škálou nabídky, přístupu a benevolence jednotlivé porodnice. Volíte-li si velkou, vytíženou, specializovanou porodnici, poskytující velmi sofistikovanou a jinde nedostupnou péči často rizikovým těhotenstvím a porodům, volíte si tím i určitý přístup a možnosti dané poptávkou na tyto porodnice, které mají nastavené určité požadavky související se zaměřením a očekáváním možných komplikací.

Jde-li vám o výhradně klidný, nezasahovaný a neřízený porod, uchylte se do menších a komornějších okresních porodnic. V každém případě ale záleží na lidském faktoru, i v podmínkách špičkové a extrémně vytížené porodnice můžete narazit na skvělý personál, který vám dopřeje nezapomenutelný zážitek a naopak. Já mám naštěstí ty lepší zkušenosti z porodních sálů, dané stále větší snahou a ochotou tamního personálu věci měnit k lepšímu a asi i tím, že umím odstínit nepříjemné vjemy a nevlídnou atmosféru ve prospěch mé klientky rodičky.

Během 1 DP budete pravidelně vyšetřovány vaginálně, aby se zjistilo, jaký nález vykazuje děložní hrdlo – porodnická branka a jak vstupuje miminko do porodních cest.

V intervalu cca 2 hodin budete monitorované na velkém monitoru, pro přehled srdeční činnosti dítěte a děložních kontrakcí, a po půl hodinách bude malým ručním monitorem ověřován stav dítěte. Po celou dobu s vámi bude možná váš partner, (pak zaslouží proškolit, aby věděl, co ho čeká, co od něj budete požadovat, jak vás má stimulovat, masírovat, jak s vámi prodýchávat kontrakce a mnoho dalšího, obraťte se na seriozní a prověřené zařízení - www.studioprozeny.cz), nebo vaše dula, (která si ve všem zmíněném poradí, a obstará, abyste se v rámci možností, cítila co nejkomfortněji, povede vás celým porodem, bude vám psychickou i fyzickou oporou, útěchou v nesnázích, motivačním nábojem i nápovědou v situacích, které budete muset možná rozhodnout, www.dula-simona.cz).

 

Polohy     musíte-li ležet, preferujte levý bok (pokud miminko nezaujímá polohu na vašem pravém boku), zvýšená záda, rozkročená, vypodložená kolena.

Můžete-li, procházejte se, tak jak je vám příjemné, klečte se vzpřímenými zády, seďte na balonu/porodnické židli, polohy střídejte vycházejíce z vlastních pocitů, únavy a tělesných potřeb. Mějte vždy pevnou a stabilní oporu, o kterou se můžete pohodlně opřít během stahů. Ve chvílích mezi kontrakcemi maximálně odpočívejte.

 

Pohyb      umožní-li vám to podmínky a poloha, je smysluplné a pro porod žádoucí pohyb v pánvi. Jakmile můžete, ať jste na balonu, ve stoje, nebo v kleku, pohupujte se pánví do stran, v malém klidném rozsahu, pohyb napomáhá efektivnějšímu sestupu dítěte do porodních cest.

Uvolnění   platí naprosto stejně, jako v předchozím doporučení. Rozhodně využívejte velmi teplé vody ve sprše, stříkejte si vodu na křížovou oblast, hýždě, stehna, genitálie, nikoli přes břicho, abyste nepřehřívaly miminko. Vydatná masáž tlakových bodů na zádech a šíji za přispění oleje, kterou vám poskytne dula, nebo váš partner. Homeopatie k porodu. Velmi příjemně může být nápomocen i přístroj Babycare Tens (www.bodyclock.cz).

 

Dýchání   kontrakce prodýcháváte hlubokým pomalým břišním dýcháním otevřenými ústy, po skončení kontrakce přejdete do normálního klidného dechu. Kontrakce doprovázené tlakem na konečník, které budou silnější a náročnější prodýchávejte rychlým povrchním „psím dýcháním“.

Vizualizace stále zapojená

Jídlo a pití v pokročilé fázi 1 DP

  • pijte (stejná nabídka) umírněněji, spíš vyhovujte suchým ústům a hrdlu, malé dávky po každých pár kontrakcích
  • jezte pouze, máte-li chuť, ideálně si dopřejte kousek kvalitní čokolády bez příměsí, hroznový cukr, banán, či hroznové víno, vše po malých dávkách.

       2 doba porodní – vypuzující – skutečný porod,

       Tlačíte, plod se rodí na svět, přestřižením pupečníku 2 DP končí, odběr pupečníkové krve

Konečně se přiblíží vytoužená chvíle, kdy uslyšíte – „branka zašla, můžeme rodit, maminko“, bude to znít jako rajská hudba na jednu stranu a na stranu druhou, jako nemožný požadavek, kladoucí na vás nároky na výdej energie a úsilí, o kterých jste přesvědčena, že nemůžete ustát.

Vaše hormonální vybavení se přizpůsobí této vypjaté situaci a adrenalin, který vám bude, v koktejlu s dalšími nápomocnými hormony, kolovat v krvi způsobí, že posbíráte poslední síly a vrhnete se do obrovské dřiny a přivedete na svět potomka.

Kontrakce budou trochu delší a vydatnější, intervaly cca na 2 minutách. 2 DP vám zabere asi 20 – 90 minut, bude velmi záležet na poměru dítě/pánev, na souhře kontrakcí a vaší spolupráce během nich, na vaší technice tlačení a uvolnění zároveň, práci s dechem.  Opět se vše dá dopředu vysvětlit částečně nazkoušet a pochopit jednotlivé principy a požadavky porodu, zvolte včas kvalitní těhotenský kurz.

Vaše porodní asistentka bude prakticky stále přítomna a povede porod, lékař bude s velkou pravděpodobností sekundovat, nebo vás sám rodit s asistencí porodní asistentky. Váš partner či dula, budou též s vámi.

Po porodu se ideálně miminko ocitá ještě s neukončeným pupečníkem na vašem hrudníku. Toto místo je jako stvořené pro přijetí malého zázraku, který nevýslovně postrádá všechny dosud poznané vjemy, alespoň částečně mu nahradíte opuštěnou dělohu, obejmete a utvoříte obklopený prostor, budete na něj mluvit, dýchat, ono bude cítit vaši vůni, blízkost mleziva a slyšet vaše srdce. Díky tomu se jeho adaptace na vnější prostředí bude vyvíjet nekomplikovaně a rychle. Samozřejmě rozdíl v teplotě, hluku, světlu, v hmatových prožitcích bude obrovský. Zdravé dítě však reaguje zdravě a postupně se se všemi složitostmi hladce vyrovná.

Po několika okamžicích – alespoň po jedné minutě (čím déle, tím lépe, dítě čerpá matčinu okysličenou krev do poslední chvíle a jeho klopotné a nedostatečné rozdýchávání je tím podpořeno), dojde k přestřižení pupečníku, čehož se často chopí dojemně zjitřený novopečený tatínek. Je-li přáním rodičů odebrat pupečníkovou krev pro odběr kmenových buněk, děje se tak právě v tuto chvíli (www.cordbloodcenter.cz).

Děťátko po několika momentech směřuje na dětský box k vyšetření a ošetření, čehož se ujímá dětská sestra a pediatr. Tatínek má možnost vše sledovat a dokumentovat.

 

Polohy     většinou určuje nebo doporučuje personál vedoucí porod, zvýšený leh na zádech, či boku je nejběžnější, rozkročená a vysoko přitažená kolena jsou samozřejmostí. Porodit se dá i v podřepu a na porodnické stoličce ale není to obvyklé.

Uvolnnění  platí naprosto stejně, jako v předchozím doporučení.

Dýchání    kontrakce neprodýcháváte, nýbrž během stahu zadržujete nádech a s úsilím a tempem, které určuje váš porodník, tlačíte. V rámci jedné kontrakce se přibližně 2 – 3 stihnete mohutně prodechnout. V zadrženém dechu zatlačíte po dobu asi 10 – 14 sekund, vydechnete a opakujete do skončení kontrakce.

Mimo kontrakci dýcháte volně a plynule, do břicha.

Vizualizace  stále zapojená

 

3 doba porodní – odchod placenty a ošetření porodních cest

Máte za sebou obrovský kus neuvěřitelně velké dřiny, vznášíte se blahem, štěstím a úlevou. Oddychujete a odpočíváte. Vaše placenta opouští dělohu přibližně do 15 minut po porodu dítěte, je podrobně prohlédnuta a popsána do porodopisu. Pak lékař vyšetří vnitřní i vnější rodidla a ošetří co je třeba. Budete-li v pořádku, zhruba vás očistí a uloží do pohodlné polohy.

 

4 doba porodní – adaptační doba, první přiložení miminka k prsu, zlatá hodinka

Adaptační dobou se rozumí poporodní fáze dvou hodin, ve které je nutné sledovat celkový zdravotní stav a životní funkce rodičky, zjišťuje se rozsah krvácení z dělohy, a její zavinování.

Tato doba trvá přibližně 2 hodiny a v jejím rámci dochází i k prvnímu přiložení miminka k prsu.

Nejedná se o krmení, jde o podporu vzájemného vztahu, stimulaci laktace a povzbuzení pro zavinující se dělohu u maminky a ověření reflexů jako je vyhledávací, sací a polykací u děťátka. Oba dva, jak maminka, tak miminko mají hned po porodu ty nejlepší předpoklady k tomu, aby proběhlo vše hladce, intenzivně a s nejlepším možným výsledkem. Oba dva jsou totiž pod vlivem právě kulminujících hladin vyplavených hormonů, které celé snažení a budoucí složité mechanismy usnadňuji a favorizují. U dítěte dochází ještě k dalším důležitým procesům, tzv. imprinting znamená vtisknutí první tváře, kterou dítě vědomě zahlédne a emotivně zpracuje do své fotografické paměti. Měla by to být tvář osoby, která bude o miminko pečovat a provázet je celý život.

Neodmyslitelnou součástí prvních chvil je i přiložení k prsu. Malé množství kolostra neboli mleziva je důležitou součástí vstupu do života, první významnou dávkou protilátek, na podporu imunity novorozence. Přiložení k prsu nereprezentuje jen nepostradatelnou možnost vzájemné stimulace k výše popsaným mechanismům ale i tzv. slizniční imunitu, která se vyvíjí na základě přijetí bakterií, které se vyskytují na kůži matky a dítě je přijímá pouhým olizováním a sáním prsů. Díky tomu dochází k osidlování střevního traktu dítěte matčinými bakteriemi, kolonizování matčinými bakteriemi a utvořením zdravého základu pro budoucí imunitu. Matčiny bakterie dítě nemohou ohrozit, jelikož mu matka v rámci zabezpečení všemi potřebnými látkami (viz na začátku článku) během těhotenství, poslala příslušné imunoglobuliny, které její tělo vytvořilo na potlačení nebezpečných bakterií. Této době se ne nadarmo říká zlatá hodinka a měla by být s respektem a vážností dodržena. Podpora partnera nebo duly k tomuto aktu, je tedy více než na místě.

 

Pokud se nedostaví žádné potíže, matka i otec dostanou možnost se občerstvit ze zásob porodního sálu. Po rychle uplynulém čase, stráveném v šťastném rozjímání, společném sdílení, zkoumáním děťátka a vysíláním do světa čerstvé zvěsti spravující o příchodu dcery či syna, dojde k přeložení ženy a dítěte z porodního sálu na oddělení šestinedělí. Pokud si přejete být umístěni v nadstandardním pokoji, kterými porodnice v omezeném počtu disponují, objednejte si jej hned při příjmu na porodní sál.